27 stycznia
środa
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Egzekutorzy w akcji

Ocena: 1.41429
585

W TVP 1 dobiega końca emisja serialu „Ludzie i bogowie” w reżyserii Bodo Koxa, autora kilku wcześniejszych filmów nakręconych w poetyce kina awangardowego i autorskiego. Pora na pierwsze refleksje.

fot. TVP/Olaf Tryzna, Marcin Kustra

Eksperymentalny styl Koxa widoczny jest w dramaturgii każdego kolejnego odcinka, jakby reżyser chciał stworzyć nową jakość polskiego serialu wojennego, mającego przecież w okresie powojennym wielkie osiągnięcia. Przypomnijmy serial „Kolumbowie”, a z nowszych „Czas honoru”, „Wojenne dziewczyny” i wiele innych pozycji, czasem mniej znanych, nie mniej wartościowych. Kox, opisując dramatyczne wydarzenia z czasów okupacji niemieckiej, zdecydował się na formułę rewizjonistyczną i antyheroiczną w stosunku do podjętego tematu. Autor „Ludzi i bogów” opowiada o dramatycznych losach grupy żołnierzy Armii Krajowej, członków specjalnego oddziału „Pazur”, powołanego do likwidacji zdrajców, szmalcowników i folksdojczów. Była to służba bardzo ryzykowna i niewdzięczna, dlatego żołnierze mówili o niej po wojnie niechętnie.

Akcja serialu prowadzona jest nietypowo od strony dramaturgicznej. Niektóre sceny wydają się bardzo dynamiczne i komunikatywne, stanowią pewien szkielet konstrukcyjny kolejnych odcinków. Momenty te jednak przeplatane są gwałtownymi, niemal impresyjnymi sekwencjami, miejscami niejasnymi, z których niewiele wynika. Oglądamy kolejne akcje oddziału, głównie dowódcy Onyksa i jego podkomendnego Dagera. Począwszy od wykonania wyroku na zdrajcy Igo Symie, bojowcom wiedzie się rozmaicie. Na ekranie niektóre plany kończą się fiaskiem, żołnierze popełniają błędy w rozpoznaniu terenu, zacina się im broń, następują nieszczęśliwe przypadki itd. Wydaje się czasami, że oddział wykonawców wyroków śmierci w wyobraźni Bodo Koxa składał się z nieudaczników i prymitywów, przypominających bohaterów hollywoodzkiego filmu gangsterskiego.

 

 


Serial TVP; „Ludzie i bogowie”, reżyseria: Bodo Kox; aktorzy: Jacek Knap, Dawid Dziarkowski, Aleksandra Justa, Wiktoria Wolańska, Dorota Landowska, Marianna Zydek i inni; emisja: TVP 1, 13 odcinków; niedziela, godz. 20.15

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy albo wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,1-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter