24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś mija 45. rocznica śmierci Pabla Picassa

Ocena: 0
1985

W niedzielę mija 45. rocznica śmierci Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza – współtwórcy kubizmu – rzeźbiarza, grafika i ceramika, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

fot. pixabay.com

 –Gdy byłem dzieckiem, matka mówiła mi: "jeżeli będziesz żołnierzem, zostaniesz generałem. Jeśli będziesz mnichem, skończysz jako papież". Chciałem być malarzem i zostałem Picassem – tak mówił o sobie sam artysta.

Pablo Ruiz y Picasso był m.in. współtwórcą kubizmu. Tworzył nieprzerwanie przez 80 lat, wywarł olbrzymi wpływ na wszystkie dziedziny plastyki.

Urodził się w Maladze w 1881 r. Od 1904 r. działał przede wszystkim w Paryżu, a pod koniec życia na południu Francji.

Na początku XX wieku zetknięcie artysty ze sztuką Oceanii i Afryki wywarło wpływ nie tylko na twórczość malarską, np. słynne "Panny z Awinionu" (1907 r., w Muzeum Sztuki Współczesnej – MoMA – w Nowym Jorku), lecz również na rzeźbiarskie dokonania.

Artysta zmieniał style i eksperymentował. Liczba dzieł, które wyszły spod jego ręki, oceniana jest na 50 tys., w tym 1 885 obrazów, 1 228 rzeźb, 2 880 sztuk ceramiki i około 12 tys. szkiców.

Przyjaźnił się z artystami skupionymi wokół zespołu "Baletów Rosyjskich" Siergieja Diagilewa, np. Jeanem Cocteau, Juanem Gris. Projektował scenografię i kostiumy do spektakli wystawianych przez Diagilewa. W 1918 r. ożenił się z rosyjską tancerką Olgą Chochłową, która wprowadzała go na salony. Małżeństwo to po 1935 r. przetrwało jedynie formalnie, ponieważ Picasso nie zgodził się na wymagany francuskim prawem równy podział majątku.

W 1944 r. wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej i zaangażował się w działalność ruchów lewicowych i pokojowych; jego "Gołąbek Pokoju" stał się w 1949 r. logo Światowego Kongresu Pokoju w Paryżu. Wcześniej, w czasie hiszpańskiej wojny domowej, opowiedział się po stronie lewicowego rządu republikańskiego. Po zbombardowaniu w kwietniu 1937 r. Guerniki namalował monumentalny obraz "Guernica". Dzieło zostało wystawione w Pawilonie Hiszpańskim na Wystawie Światowej w Paryżu.

Na aukcjach dzieła malarza osiągają rekordowe sumy. W marcu 2013 r. namalowany przez Picassa w 1932 r. "Sen", ukazujący jego kochankę Marie–Therese Walter, osiągnął cenę 155 mln dolarów.

Picasso odwiedził Polskę w 1948 r. – przyjechał do Wrocławia na Pierwszy Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. Zwiedził również powstające na warszawskiej Woli osiedle "WSM Koło" projektu Heleny i Szymona Syrkusów. W jednym z mieszkań przy ul. Jana Sitnika 4/8 Picasso, na którym wrażenie zrobiło przekształcanie gruzu i ruin w nowoczesne bloki, narysował węglem Syrenę trzymającą w dłoni młotek (Rysunek zamalowano w 1953 r.). Artysta podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie zestaw ceramicznych talerzy.

Pablo Picasso zmarł 8 kwietnia 1973 r. w Mougins na południu Francji.

22 kwietnia National Geographic wyemituje premierowy odcinek serialu "Geniusz: Picasso". W roli Pabla Picassa występują Antonio Banderas i Alex Rich. 10–odcinkowy serial został wyprodukowany przez wytwórnię 21 Television Studios i Imagine Television. Producentami wykonawczymi są zdobywcy Nagród Akademii Filmowej, Brian Grazer i Ron Howard.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -