3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziewczyny i gangsterzy

Ocena: 0
5344

Po frekwencyjnym sukcesie „Botoksu” reżyser Patryk Vega przystąpił do realizacji trzech części „Kobiet mafii”, filmowego tryptyku na temat krwawych porachunków warszawskich gangów mafijnych z policją.

fot. Kino Świat

Inaugurująca serię część w czasie pierwszego dystrybucyjnego weekendu zgromadziła prawie 700 tys. widzów. Jednak powodzenie komercyjne nie przekłada się tu na sukces artystyczny.

W wywiadach reżyser buńczucznie przechwala się, że ma niesamowitą wiedzę o mafijnym podziemiu. Odbył tajemnicze rozmowy z gangsterami, ich żonami, a także policjantami. Na tej podstawie powstał film o problemach żon, kochanek i dzieci gangsterów. Dystrybutor nie zaprosił dziennikarzy na tradycyjny pokaz dla mediów, film obejrzałem więc w kinie na seansie z publicznością.

„Kobiety mafii” wydają się imitacją amerykańskich filmów sensacyjnych, zrealizowaną w polskich realiach. Vega opowiada o śledztwie prowadzonym przez ABW pod kierunkiem warszawskiej ekspozytury FBI (!) w sprawie mafii mokotowskiej. Ambitna funkcjonariuszka Bela zostaje po przeszkoleniu oddelegowana pod przykrywką do grupy mafijnej w celu dotarcia do ważnych gangsterów. Równolegle oglądamy kolejne wątki, w tym problemy szefa Padrina (nawiązanie do „Ojca chrzestnego”) z udającą piosenkarkę córką pod ksywką Futro.

W miarę rozwoju prowadzonej chaotycznie akcji film epatuje wulgarnymi scenami i dialogami, usiłując w wielu sekwencjach przebić samego Tarantina, np. w scenie ucinania gangsterowi nogi piłą. Najważniejsze jednak są tu wątki „feministyczne”. Tajemnicza i energiczna Niania opiekująca się synem wpływowego gangstera po aresztowaniu mafiosów przejmuje inicjatywę i po trupach obejmuje kontrolę na grupą.

Film Vegi nie jest filmem o bandytach i policjantach, lecz filmem bandyckim. Nie ma tu bowiem żadnych pozytywnych punktów odniesienia. Reżyser w wywiadach opowiada o swoim nawróceniu, z czego wypada się tylko cieszyć. Szkoda jednak, że nawrócenie nie przełożyło się na wymowę jego filmu.

 

„Kobiety mafii”, Polska, 2018. Reżyseria: Patryk Vega. Wykonawcy: Olga Bołądź, Agnieszka Dygant, Katarzyna Warnke, Aleksandra Popławska, Julia Wieniawa, Bogusław Linda, Piotr Stramowski, Sebastian Fabijański, Janusz Chabior i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter