29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci odprawiają Msze św. w grze "Roblox" - co na to ksiądz?

Ocena: 4.6
318

Dzieci zawsze bawiły się w odprawianie Mszy. Sam Benedykt XVI przyznał, że jako dziecko często bawił się w księdza – powiedział ks. Mateusz Kopa, wikariusz parafii Trzeszczany, komentując internetowy trend, jakim ostatnio stały się Msze św. odprawiane przez dzieci w grze „Roblox”.

Fot. ekai.pl - Archidiecezja Gnieźnieńska Roblox / YouTube

„Roblox” jest obecnie jedną z najpopularniejszych internetowych platform do tworzenia gier. Powstała w 2006 r., natomiast największą popularność zyskała podczas pandemii COVID-19. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą w dowolny sposób kreować wirtualną przestrzeń oraz przedmioty z elementów przypominających klocki Lego. Do tak wykreowanej rzeczywistości, można później zaprosić gości – innych graczy.

Nagrania z Mszy św. na „Robloksie” pojawiły się w mediach społecznościowych, co spowodowało duży wzrost zainteresowania tym tematem. Swoją popularność nabożeństwa zyskały dzięki udostępnianiu wycinków z gry m.in. na TikToku, gdzie otrzymują liczne lajki i miliony wyświetleń. Fragmenty gry przedstawiają wirtualne kościoły oraz postacie przypominające księży, ministrantów i wiernych, które odwzorowują udział nabożeństwie. Każda postać w grze kontrolowana jest przez stojącego za nią prawdziwego gracza. W przeszłości w „Robloksie” odbyły się także obrady Sejmu.

Największa społeczność zaangażowana w organizowanie Mszy nosi nazwę „Archidiecezja Gnieźnieńska” i działa już od ośmiu lat. Jej twórcy zaznaczają, że nie ma nic wspólnego z prawdziwą archidiecezją, ale ich celem jest ewangelizacja młodzieży korzystającej z platformy.

Swoją opinią na ten temat podzielił się z KAI ks. Mateusz Kopa, wikariusz parafii Trzeszczany (diecezja zamojsko-lubaczowska). Duchowny podkreślił, że sam jako dziecko bawił się w odprawianie Mszy św.

Absolutnie nie mam z tym żadnego problemu. Dzieci zawsze bawił się w Mszę. Pamiętam, że kiedyś byłem w muzeum, w którym można było zobaczyć zabawki dzieci sprzed lat. Były tam również drewniane ołtarze, figurki ministrantów i księży w specjalnie uszytych ornatach. Sam Benedykt XVI przyznał, że jako dziecko często bawił się w księdza

– ocenił.

Ks. Mateusz Kopa podkreślił jednak, że obecnie Msze św. na platformie „Roblox” stały się bardzo popularne, a co za tym idzie przyciągają liczne grono różnych odbiorców, również takich, którzy być może będą chcieli naigrawać się z obrzędu liturgicznego.

W grze natomiast nie może dojść do profanacji Ciała i Krwi Jezusa, ponieważ w tym przypadku nie mamy materii sakramentu Eucharystii, także nie ma takiego zagrożenia

– dodał.

Zdaniem kapłana, samo zainteresowanie zagadnieniami związanymi z liturgią, bardzo dobrze świadczą o młodzieży zaangażowanej w tę inicjatywę. Ks. Kopa pozytywnie ocenił również wizualną stronę wykreowanej Mszy – architekturę kościołów, szaty liturgiczne, działa sztuki na ścianach świątyń, a nawet dekoracje świąteczne.

Jak wynika z badania Mediapanel, obecnie „Roblox” jest najpopularniejszą w Polsce platformą z grami i o grach. W ubiegłym roku odwiedziło ją jako stronę www i aplikację mobilną 4,7 mln internautów, co dało grze 15,83 proc. zasięgu. Średnio użytkownicy spędzili tam 6 godzin, 13 minut i 16 sekund.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter