19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci i ojcowie

Ocena: 0
3399
Ukazała się książka ze wszech miar niezwykła. Ojcowie – co stanowi jeden z wymiarów jej niezwykłości – osób z zespołem Downa mówią o sobie, o swojej relacji z dorosłym nierzadko dzieckiem, o nim samym i o otaczającym ich świecie.
Mówią ludzie, których nazwisko w innym – odległym od spraw Downa świecie – znaczy nierzadko bardzo dużo; są wśród nich m.in. prof. Stanisław Krajewski, filozof i przewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Tadeusz Woźniak, artysta muzyk, Andrzej Horubała, krytyk literacki, pisarz i producent telewizyjny, Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, Władysław Sidorowicz, lekarz i solidarnościowy polityk, Gromosław Czempiński, generał i były szef UOP. Każdy z nich stanął kiedyś przed wyzwaniem, jakim były narodziny „takiego” dziecka: czasem pierwszego, czasem – jak w rodzinie Andrzeja Horubały – ósmego z kolei. Ci najstarsi założyli kiedyś stowarzyszenie Bardziej Kochani, dziś źródło wsparcia dla kolejnych rodzin.

Mówią o cierpieniu i radości oraz o dojrzewaniu do nowego spojrzenia na świat. „Zobaczyłem, że wartość człowieka nie sprowadza się do walorów intelektualnych, że (…) można być całkowicie równowartościowym człowiekiem, będąc intelektualnie słabiutkim” – mówi prof. Krajewski. Jego syn Daniel, którego znam od dziecka, wnosi w życie nie tylko swojej rodziny skalę wartości bezwzględnych: bezinteresownej radości, oczywistej życzliwości, jasnego uśmiechu, przejrzystych intencji. Nie jest w stanie oszukiwać, kręcić, kalkulować. Daje miłość i oczekuje bezpośredniej odpowiedzi na nią. Jak każdy człowiek z zespołem Downa – i tak naprawdę jak każdy z nas, tyle że my, urodzeni bez tej genetycznej komplikacji, ukrywamy się ze swoimi uczuciami, mataczymy, intelektualizujemy. Wiemy lepiej.

„To nie jest książka dla nich” – mówi o tych ojcach Elżbieta Zakrzewska- Manterys, która wywiady przeprowadziła i zredagowała, mama Wojtka z zespołem Downa. I owszem – to jest książka dla nas.


Elżbieta Zakrzewska-Manterys, „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa”,
Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani, Warszawa 2012


Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 13 (342), 25 marca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)