12 listopada
wtorek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci i ojcowie

Ocena: 0
3432
Ukazała się książka ze wszech miar niezwykła. Ojcowie – co stanowi jeden z wymiarów jej niezwykłości – osób z zespołem Downa mówią o sobie, o swojej relacji z dorosłym nierzadko dzieckiem, o nim samym i o otaczającym ich świecie.
Mówią ludzie, których nazwisko w innym – odległym od spraw Downa świecie – znaczy nierzadko bardzo dużo; są wśród nich m.in. prof. Stanisław Krajewski, filozof i przewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Tadeusz Woźniak, artysta muzyk, Andrzej Horubała, krytyk literacki, pisarz i producent telewizyjny, Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, Władysław Sidorowicz, lekarz i solidarnościowy polityk, Gromosław Czempiński, generał i były szef UOP. Każdy z nich stanął kiedyś przed wyzwaniem, jakim były narodziny „takiego” dziecka: czasem pierwszego, czasem – jak w rodzinie Andrzeja Horubały – ósmego z kolei. Ci najstarsi założyli kiedyś stowarzyszenie Bardziej Kochani, dziś źródło wsparcia dla kolejnych rodzin.

Mówią o cierpieniu i radości oraz o dojrzewaniu do nowego spojrzenia na świat. „Zobaczyłem, że wartość człowieka nie sprowadza się do walorów intelektualnych, że (…) można być całkowicie równowartościowym człowiekiem, będąc intelektualnie słabiutkim” – mówi prof. Krajewski. Jego syn Daniel, którego znam od dziecka, wnosi w życie nie tylko swojej rodziny skalę wartości bezwzględnych: bezinteresownej radości, oczywistej życzliwości, jasnego uśmiechu, przejrzystych intencji. Nie jest w stanie oszukiwać, kręcić, kalkulować. Daje miłość i oczekuje bezpośredniej odpowiedzi na nią. Jak każdy człowiek z zespołem Downa – i tak naprawdę jak każdy z nas, tyle że my, urodzeni bez tej genetycznej komplikacji, ukrywamy się ze swoimi uczuciami, mataczymy, intelektualizujemy. Wiemy lepiej.

„To nie jest książka dla nich” – mówi o tych ojcach Elżbieta Zakrzewska- Manterys, która wywiady przeprowadziła i zredagowała, mama Wojtka z zespołem Downa. I owszem – to jest książka dla nas.


Elżbieta Zakrzewska-Manterys, „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa”,
Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani, Warszawa 2012


Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 13 (342), 25 marca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 listopada

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe św. Jozafata, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 2,23-3,9; Ps 34 (33),2-3.16-17.18-19; Łk 17,7-10
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -