27 października
wtorek
Iwony, Sabiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci i ojcowie

Ocena: 0
3573
Ukazała się książka ze wszech miar niezwykła. Ojcowie – co stanowi jeden z wymiarów jej niezwykłości – osób z zespołem Downa mówią o sobie, o swojej relacji z dorosłym nierzadko dzieckiem, o nim samym i o otaczającym ich świecie.
Mówią ludzie, których nazwisko w innym – odległym od spraw Downa świecie – znaczy nierzadko bardzo dużo; są wśród nich m.in. prof. Stanisław Krajewski, filozof i przewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Tadeusz Woźniak, artysta muzyk, Andrzej Horubała, krytyk literacki, pisarz i producent telewizyjny, Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, Władysław Sidorowicz, lekarz i solidarnościowy polityk, Gromosław Czempiński, generał i były szef UOP. Każdy z nich stanął kiedyś przed wyzwaniem, jakim były narodziny „takiego” dziecka: czasem pierwszego, czasem – jak w rodzinie Andrzeja Horubały – ósmego z kolei. Ci najstarsi założyli kiedyś stowarzyszenie Bardziej Kochani, dziś źródło wsparcia dla kolejnych rodzin.

Mówią o cierpieniu i radości oraz o dojrzewaniu do nowego spojrzenia na świat. „Zobaczyłem, że wartość człowieka nie sprowadza się do walorów intelektualnych, że (…) można być całkowicie równowartościowym człowiekiem, będąc intelektualnie słabiutkim” – mówi prof. Krajewski. Jego syn Daniel, którego znam od dziecka, wnosi w życie nie tylko swojej rodziny skalę wartości bezwzględnych: bezinteresownej radości, oczywistej życzliwości, jasnego uśmiechu, przejrzystych intencji. Nie jest w stanie oszukiwać, kręcić, kalkulować. Daje miłość i oczekuje bezpośredniej odpowiedzi na nią. Jak każdy człowiek z zespołem Downa – i tak naprawdę jak każdy z nas, tyle że my, urodzeni bez tej genetycznej komplikacji, ukrywamy się ze swoimi uczuciami, mataczymy, intelektualizujemy. Wiemy lepiej.

„To nie jest książka dla nich” – mówi o tych ojcach Elżbieta Zakrzewska- Manterys, która wywiady przeprowadziła i zredagowała, mama Wojtka z zespołem Downa. I owszem – to jest książka dla nas.


Elżbieta Zakrzewska-Manterys, „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa”,
Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani, Warszawa 2012


Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 13 (342), 25 marca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 października

Wtorek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 5,21-33; Ps 128,1b-5; Łk 13,18-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter