26 września
niedziela
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci i leśne stworki

Ocena: 0
535

„Republika dzieci” jest produkcją wysokobudżetową, z gatunku wielowątkowych opowieści familijnych.

fot. materiały dystrybutora

Telewizja Polska wprowadziła do kin kolejny film fabularny. Po „Ciotce Hitlera” i „Cudaku”, utworach o Polakach ratujących Żydów w czasie niemieckiej okupacji, wszedł na ekrany nowy utwór Jana Jakuba Kolskiego, reżysera i operatora, twórcy kilkudziesięciu filmów fabularnych, dokumentalnych i spektakli telewizyjnych.

„Republika dzieci” jest dziełem odmiennym od poprzednich obrazów artysty. Kolski pierwszy film fabularny zrealizował w 1990 r. (wcześniej robił dokumenty) i od tamtego czasu dał się poznać jako twórca realizujący wyłącznie kameralne utwory autorskie, z pogranicza realizmu oraz gry wyobraźni i baśni. Stopniowo poszerzał zakres podejmowanej tematyki. Ostatnie jego filmy, „Las 4 rano” i „Ułaskawienie” z lat 2016 i 2018, charakteryzują się wielką surowością, realizmem i siłą moralnej refleksji.

„Republika dzieci” jest natomiast produkcją wysokobudżetową, z gatunku wielowątkowych opowieści familijnych. Popularnych filmów gatunkowych Kolski dotychczas nie realizował, może dlatego podczas projekcji odczuwałem pewien dyskomfort i miałem mieszane uczucia.

Połączenie gatunku familijnego z kinem autorskim jest bardzo trudne. „Republika dzieci” jest utworem świetnie zrealizowanym od strony technicznej, scenograficznej, operatorskiej i aktorskiej, jednak stanowczo za długim, trwa ponad 130 minut.

Kolski niemiłosiernie celebruje akcję, przeplatając wszystkie wątki od 1903 r. do współczesności.

Wyjściowy pomysł opowiedzianej historii wydaje się bardzo ciekawy. W 1903 r. z pracowni Jacka Malczewskiego ucieka grupa leśnych stworów z obrazu wybitnego malarza. Leśne fauny, chimery, utopce i rusałki przenoszą się do współczesnej Polski, a konkretnie leżącej w górach krainy Mszarami. Ponieważ w okolicy ma powstać elektrownia, pobliski dom dziecka ma być zlikwidowany, a dzieci przeniesione do innych placówek. Na znak protestu dzieci wyruszają w wędrówkę i po drodze spotykają się ze stworkami z obrazu Malczewskiego. Stąd wynika napięcie i gra baśniowej wyobraźni, mająca współczesny wymiar ekologiczny.

Dzieci konsekwentnie dążą do celu, aby znaleźć się w tytułowej „Republice dzieci”, na wzór dzieł Janusza Korczaka. Można smakować wiele momentów akcji, szkoda tylko, że grzęźnie ona w nieznośnych dłużyznach.

 

 


Film fabularny; Republika dzieci; Polska 2021; scenariusz i reżyseria: Jan Jakub Kolski; aktorzy: Andrzej Grabowski, Karolina Rzepa, Mateusz Grys, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania, Krzysztof Globisz, Grażyna Błęcka--Kolska, Grzegorz Damięcki, Łukasz Simlat i inni; dystrybucja: TVP. Dystrybucja kinowa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 września

XXVI Niedziela zwykła
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,38-43.45.47-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Powołani (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter