7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dylematy arabskiej dziewczyny

Ocena: 0
2169

W kinematografiach europejskich powstaje mnóstwo filmów o głośnych dziś dramatycznych problemach integracji imigrantów z krajów afrykańskich, głównie arabskich.

fot. Best Film

Producenci europejscy inwestują także w realizację filmów w byłych koloniach afrykańskich, pomagając tym samym tamtejszym filmowcom. Takim właśnie utworem jest „Sofia”, nakręcona przez młodą Marokankę wykształconą w Paryżu i Brukseli. Akcja tego interesującego filmu rozgrywa się w Casablance. Można powiedzieć, że producenci francuscy usiłują spłacić w ten sposób dług byłej kolonii. Dwudziestoletnia Sofia z arabskiej klasy średniej mieszka z rodzicami i rodziną, czekając, jak inne dziewczyny, na zamążpójście. Okazuje się, że jest w ciąży, co zwiastuje dramat, bowiem w Maroku współżycie pozamałżeńskie karane jest więzieniem. Autorka filmu interesująco i niebanalnie ukazuje poczynania dziewczyny i jej rodziców, którzy za wszelką cenę chcą wydać córkę za domniemanego ojca dziecka.

Pani reżyser szczęśliwie unika publicystycznych i ideologicznych uproszczeń. „Sofia” nie jest więc utworem „feministycznym” na temat ucisku kobiet przez mężczyzn. Autorka stara się ukazać dylematy dziewczyny i zaangażowanych w aferę rodzin w sposób wielowymiarowy. Widzimy problemy tamtejszych kobiet związane z dominacją surowego prawa islamskiego.

Sofia dzięki swojemu sprytowi i odwadze potrafi znaleźć wyjście z dramatycznej sytuacji i w pewnym sensie pokierować swoim losem. Staje się więc podmiotem dramatycznych dla niej wydarzeń. Osobnym, ciekawym wątkiem są społeczne podziały wśród marokańskich rodzin. Okazuje się, że zamożniejsze familie mają ścisłe stosunki z instytucjami francuskimi, natomiast uboższe są zdane same na siebie. Ten sugestywny, zrealizowany oszczędnymi środkami i dobrze zagrany film wart jest krytycznego przemyślenia.

 

„Sofia”. Francja/Katar, 2018. Scenariusz i reżyseria: Meryem Benm Barek. Wykonawcy: Maha Alemi, Lubna Azabal, Sarah Perles i inni. Dystrybucja: Best Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter