19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drewiczówka

Ocena: 4.3
637

Zygmunt Drewicz malarz i rzeźbiarz, dziesięć lat temu założył przy własnej posesji prywatne Muzeum Wsi „Drewiczówka” w Stojadłach w gminie Mińsk Mazowiecki. Jest też pomysłodawcą stowarzyszenia „Stojadła Wczoraj i Dziś”. Należy do miejscowej kapeli ludowej „Mazowszaki”, w której gra pod pseudonimem „Dydek”.

Fot. Patryk Lubryczyński

Pan Zygmunt jest strażnikiem pamięci o dziejach wioski, w której się urodził i mieszka przez całe życie. Przedmioty do ekspozycji przekazane zostały przez mieszkańców lub wykonane przez właściciela muzeum.

Muzeum posiada ok. 3 tys. zdjęć archiwalnych obrazujących historię Stojadeł, od okresu międzywojennego do współczesności. Wśród zebranych rzeczy uwagę przykuwa makieta Stojadeł przedstawiająca topografię wsi z 1955 r. Praca jest wyposażona w listę, dzięki której można zobaczyć, gdzie mieszkali stojadlanie, a nawet przeczytać, jakie mieli przezwiska. Makieta przypomina o istnieniu we wsi np. starego budynku szkoły, dawnej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej, stawu, dworu z 1890 r., którego model odtworzony został z pamięci przez Zbigniewa Drewicza.

Przez sześćdziesiąt lat gromadziłem różne eksponaty. Mój rodzinny dom z 1878 r. do niedawna był najstarszym zachowanym budynkiem we wsi Stojadła. Przekazałem muzeum tablicę z napisem „Kol. Józefówka. Małżonków Mikułowskich nr 1”, która dokumentuje fakt istnienia przed Stojadłami kolonii Józefówka. Parę lat temu budynek został rozebrany. Zygmunt Drewicz ocalił od niepamięci mój budynek rodzinny, odtwarzając go w postaci makiety

– opowiada Marek Zaremba, Stowarzyszenie „Stojadła Wczoraj i Dziś”.

Miłośnicy lokalnej kultury mogą zobaczyć sztućce pochodzące z działającej w przeszłości Fabryka Nakryć Stołowych w Stojadłach. We wnętrzu muzeum oko cieszą liczne figurki przedstawiające mieszkańców ubranych w stroje ludowe, modele kościoła Narodzenia NMP i Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim. Cennym obiektem jest najstarsza 121-letnia mapa Stojadeł przygotowana przez inż. Tadeusza Kahla, instrument muzyczny ligawa, na której miejscowi grywali w okresie Adwentu, zabawki wykonane z drewna i wiele innych ciekawych eksponatów.

Chcemy zachować dla potomnych tradycję i przekazać ją szczególnie młodym. Zapraszamy do nas wycieczki szkolne oraz pasjonatów „małych ojczyzn” dla których ważne są korzenie  historyczne

– zachęca do przyjazdu, Marek Zaremba.

Muzeum Wsi znajdziemy w Stojadłach przy ul. Południowej 5 . Zapisy na wycieczki: Marek Zaremba tel. 608 391 694.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter