19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dramaty w Montrealu

Ocena: 0
1356

Od lat 90. w kinie światowym, także w Polsce, modne są filmy, w których tłem akcji są pulsujące życiem wielkie metropolie amerykańskie lub europejskie.

Autorzy takich utworów opowiadają powiązane ze sobą mniej lub bardziej dramatyczne historyjki, ilustrujące aktualne ludzkie problemy, głównie związane z ludzką samotnością wśród wielkich zbiorowości. Taki jest właśnie nowy film kanadyjski „Noc w Ville-Marie”, którego akcja rozgrywa się w Montrealu. Oglądamy tam kilka przeplatających się wątków, łączących się w zakończeniu.

Do Montrealu przyjeżdża z Europy słynna gwiazda kina Sophie, aby zagrać w filmie reżyserowanym przez jej byłego męża. Aktorka spotyka się z mieszkającym tam synem, którego nie widziała od kilku lat. Tak się składa, że akcja kręconego właśnie obrazu dotyczy dramatycznych faktów z życia gwiazdy. Praca nad filmem oraz spotkania ze sfrustrowanym synem stanowią więc dla Sophie nie lada wyzwanie. Równolegle twórcy filmu opowiadają historię ratownika medycznego i pielęgniarki usiłujących pokonać swoje traumy.

Choć film jest nieco nadęty i przydługi, w dramatycznym i zaskakującym zakończeniu wiele spraw się wyjaśnia. Najciekawszy w filmie jest wątek, który nazwałbym „anty-aborcyjnym”, w dodatku pojawia się bez żadnych odniesień religijnych. Bohaterowie filmu zmagają się ze swoimi problemami miłosnymi i małżeńskimi, jakby nie dotyczyła ich żadna tradycja religijna. Sophie wspomina, co widzimy także w scenach kręconego właśnie filmu, swój dramat z młodości, kiedy to porzucona przez brutalnego kochanka zamierzała poddać się aborcji. Jednak w ostatniej chwili zrezygnowała i szczęśliwie urodziła syna, któremu dziś musi w końcu wyjaśnić wszystkie te okoliczności. Tłem opowiadanych wydarzeń jest mroczna sceneria nocnego Montrealu, a także zatłoczony szpital w dzielnicy Ville-Marie, gdzie na końcu spotykają się wszyscy bohaterowie. Nie byłoby w tym filmie nic wyjątkowego i szczególnego, bo tego rodzaju historie oglądamy dzisiaj w wielu utworach i serialach telewizyjnych, gdyby nie negatywny stosunek do aborcji. To zdecydowanie. wyróżnia kanadyjski obraz.

„Noc w Ville-Marie”, Kanada 2015. Reżyseria: Guy Edoin. Wykonawcy: Monica Bellucci, Pascale Bussieres, Aliocha Schneider i inni. Dystrybucja: Kino Świat

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat

Idziemy nr 30 (564), 24 lipca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter