5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobro z arki

Ocena: 0
1795

Jak cieszyć się życiem? Trudno o lepszy przykład niż ten, który dawał Karol Wojtyła, a potem św. Jan Paweł II – wcześnie osierocony, a jednak syn Matki matek; świadek i ofiara wojennej zawieruchy, mimo której rozwijał pasje teatralne, studiował, odnalazł powołanie.

Co więc sprawiło, że nie tylko szybko dojrzał, ale i zachował pogodę ducha? „Gdy mocno wierzysz w Boga, przezwyciężysz każdy strach” – słyszymy w poświęconym mu filmie z serii „Łukasz – strażnik skarbów”. Jego bohater pokazuje, jak żyć dla innych i co jest receptą na szczęśliwe życie.

Tę samą receptę realizowała bohaterka kolejnego odcinka – św. Matka Teresa z Kalkuty, której imię stało się synonimem bezinteresownej pomocy bliźniemu. Bohaterowie tego filmu uczą się patrzenia na świat sercem i uświadomią sobie, że zmiana zaczyna się od nich. Być może w pomocy jednej osobie trudno dojrzeć zmianę świata, ale – jak mówiła Matka Teresa – ono zaczyna się w naszym domu.

A co mogą dzieci, do których te krótkie filmy i zawarte w nich przesłanie są skierowane? Podpowiedź narratora Łukasza jest prosta, ale niekoniecznie na co dzień realizowana: modlitwa i pomoc tym, którzy mają mniej niż my. Najpierw trzeba ich dostrzec – należy więc być bacznym obserwatorem o otwartym sercu; potem dojrzeć ich potrzeby – co oznacza odłożenie na bok własnych i… pokorę. To dziś mało popularna cnota, tym bardziej warto ją krzewić.

Powolna animacja, dialogi, za którymi można nadążyć – przeciwieństwo agresywnych, przebodźcowanych i przegadanych współczesnych filmów dla dzieci – sprzyjają refleksji. A do tego dzięki dwóm wersjom językowym na płycie mali widzowie przy okazji mogą ćwiczyć drugi język.

Płycie DVD towarzyszy książeczka z tekstami i zabawami, z których dzieci dowiedzą się, kim są święci, czym jest przyjaźń, koleżeństwo, wrażliwość. Publikacja – pochodząca z katolickiego studia CCC of America – otrzymała brązową Lilię św. Klary, czyli nagrodę międzynarodowego festiwalu filmów i programów religijnych dla dzieci.

Tytuł oryginalnej wersji językowej brzmi Lukas the storyteller, czyli „Łukasz gawędziarz”. Tytuł polskojęzyczny lepiej oddaje sedno: Łukasz jest strażnikiem arki, w której gromadzi życiorysy świętych. To skarby, których należy chronić – ale nie tylko. Przecież aby nie stały się tylko muzealnymi eksponatami, powinny być częścią naszego życia. Wtedy, zupełnie jak ludzie i zwierzęta uratowani na biblijnej arce Noego, poprzez promieniujące z nich dobro zasiedlą świat. I do tego Łukasz zachęca. Tygodnik „Idziemy” sprawuje nad wydawnictwem patronat medialny.

„Łukasz – strażnik skarbów. Część 1: Święty Jan Paweł II, św. Matka Teresa”. Filmoteka Promyczka. Nowy Sącz 2019. Filmy dla dzieci. DVD. 2 x 12 minut. Dwie wersje językowe: polska i angielska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter