1 grudnia
piątek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie

Ocena: 4.7
255

W niedzielę rozpoczynają się w Budapeszcie 29. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, organizowane przez Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem św. Wojciecha (SKP). W tym roku postacią znajdującą się w centrum obchodów będzie ks. Franciszek Blachnicki.

fot pixabay

Mottem tegorocznych Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej są słowa sługi bożego ks. Blachnickiego: „Życie splecione ze światłem. Jeśli nie znasz Ewangelii, jesteś analfabetą”.

„Skupienie się na tej postaci i przypomnienie jej Polonii mieszkającej na Węgrzech przyszło nam do głowy już w 2021 r., czyli w stulecie urodzin ks. Blachnickiego” – powiedziała PAP Katarzyna Takacsne Kalińska, prezes SKP.

Przyznała, że wpływ na tegoroczną decyzję miały też ostatnie ustalenia polskiego Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) w sprawie okoliczności śmierci ks. Blachnickiego. Na konferencji prasowej w marcu, w której wziął udział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, poinformowano, że ks. Blachnickiego został 27 lutego 1987 r. zamordowany poprzez podanie śmiertelnych substancji toksycznych.

„Ważne jest równie to, że wielu Polaków mieszkających na Węgrzech czynnie brało udział – w młodości spędzonej w Polsce – w życiu oazowym, którego organizatorem był właśnie ks. Blachnicki” – podkreśliła Takacsne Kalińska.

Do Budapesztu przyjeżdża m.in. ks. Jacek Herma z Centrum Ewangelizacji Marianum w Carlsbergu (Niemcy) w towarzystwie osób, które osobiście znały ks. Blachnickiego – dodała prezes SKP.

W niedzielę w Domu Polskim w Budapeszcie zostanie otwarta wystawa pt. „Ksiądz Blachnicki”, przygotowana przez oddział IPN w Lublinie. Z kolei w sobotę w Premier Kultcafe zostanie wyświetlony film „Blachnicki – życie i światło”. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Budapeszcie zostanie on pokazany z węgierskimi napisami, aby trafić do jak najszerszego grona odbiorców.

Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech są co roku organizowane przez Stowarzyszenie Katolików Polskich praktycznie od początku powstania organizacji w 1993 r. Tegoroczne potrwają do niedzieli 8 października, a zakończy je koncert muzyki polskiej „Bliżej nieba”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)



Newsletter