29 listopada
poniedziałek
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Darmowe zwiedzanie zabytkowych świątyń

Ocena: 0
1907
Do końca września można zwiedzać z przewodnikiem i to za darmo blisko 80 zabytkowych drewnianych kościołów w Małopolsce, będących na Szlaku Architektury Drewnianej.
2015-07-25 20:07
jg / Nowy Targ (KAI), mz
fot. Pixabay.com
 
– Położone w niedalekiej od siebie odległości drewniane perełki, tworzą niepowtarzalny szlak, którego atutem jest wielka różnorodność – zachęca Lucyna Borczuch, przewodniczka po kościele w Orawce na Orawie.

Każdy z blisko 80 kościołów jest otwarty dla turystów, którzy mogą skorzystać z bezpłatnego i przede wszystkim fachowego oprowadzania od czwartku do soboty od godz. 9 do 18, w niedzielę od godz. 12.

Na liście kościołów, które można zwiedzać są również obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Mowa między innymi o kościele w Dębnie Podhalańskim koło Nowego Targu.

Ponadto w ramach wakacyjnego zwiedzania w drewnianych kościołach organizowany jest Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie. Szczegóły koncertów można znaleźć na stronie: www.drewniana.malopolska.pl.

Dodatkowo w ramach zwiedzania kościoła w Orawce, który został konsekrowany 300 lat temu Stowarzyszenie Rozwoju Orawy prowadzi cykl spotkań o świątyni w Orawce pod hasłem "Tajemnice najstarszego świadka". Każdy uczestnik otrzymuje folder ze zdjęciami i informacjami o świątyni.

Projekt realizowany jest przy wsparciu województwa małopolskiego. – Chodzi nam o wzbogacenie wiedzy mieszkańców i turystów o spuściźnie po przodkach i uświadomienie im jak jest unikatowa na światową skalę – tłumaczy Lucyna Borczuch. Zaprasza też do zwiedzania kościoła w zimie. – Kościół w Orawce posiada unikatowe na światową skalę zasłony wielkopostne. Są to płótna lniane malowane temperą, którymi zasłania się ołtarze przez 10 dni w roku, od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Triduum Paschalnego. W 2016 r. będzie można je oglądać od 12 do 22 marca – zachęca przewodniczka.

Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi. Na szlaku jest ponad 250 obiektów, w tym prawie 50 cerkwi.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Święto św. Andrzeja, apostoła
Ja jestem drogą, prawdą i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 4,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter