30 listopada
czwartek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czytelnikom Łukasza

Ocena: 0
3076

Wszyscy, którzy chcieliby lepiej zrozumieć Dzieje Apostolskie, chętnie zapewne sięgną po książkę amerykańskiego jezuity ks. Williama S. Kurza, którą wydało poznańskie wydawnictwo dominikanów W drodze.

To piąta (po Ewangeliach Mateusza, Marka, Łukasza i Jana) pozycja wydana w serii „Katolicki Komentarz do Pisma Świętego”.

„Seria «Katolicki Komentarz do Pisma Świętego» (Catholic Commentary on Sacred Scripture) powstała, by pomóc w posłudze Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła. Od czasów Soboru Watykańskiego II wśród katolików narasta głód dogłębnego badania Pisma, w sposób odsłaniający jego związki z liturgią, ewangelizacją, katechezą, teologią oraz życiem osobistym i wspólnotowym. Seria ta odpowiada na to pragnienie, dostarczając przystępne, a zarazem treściwe komentarze do każdej księgi Nowego Testamentu, opierające się zarówno na najlepszych współczesnych badaniach biblijnych, jak i bogatym skarbcu tradycji Kościoła” – piszą we wstępie redaktorzy serii – Peter S. Williamson, Mary Haly i Kevin Perrotta.

Dzieje Apostolskie to obok Ewangelii drugie dzieło życia św. Łukasza, Greka, nawróconego lekarza z Antiochii, ucznia i towarzysza św. Pawła podczas jego późniejszych podróży apostolskich. Opisują, jak uczniowie Jezusa prowadzili misję po Jego wniebowstąpieniu.

Lekturę książki ułatwia jasny przekaz. Po każdym fragmencie tekstu biblijnego zamieszczono listę odnośników do odpowiednich innych ustępów Biblii, punktów

Katechizmu Kościoła Katolickiego i miejsc, w których dany fragment został wykorzystany w rzymskim lekcjonarzu. Potem następuje bardzo szczegółowa egzegeza, mająca wyjaśnić znaczenie tekstu zarówno w jego oryginalnym, historycznym kontekście, jak i jego nieprzemijające znaczenie dla chrześcijan wszystkich czasów. A „rozważanie i zastosowanie praktyczne” ma pomóc odnieść Pismo Święte do własnego życia czytelnika.

Bardzo pomocne dla czytelników, zarówno duchownych, jak i świeckich, są zamieszczone na końcu książki: słowniczek, indeks tematów duszpasterskich i indeks tekstów wyróżnionych. Swoją użyteczną rolę odgrywają też mapy, dotyczące głównie podróży misyjnych św. Pawła.

To znakomita lektura dla wszystkich, którzy poważnie traktują kontakt ze Słowem Bożym i pragną żyć nim na co dzień.

Tygodnik „Idziemy” objął patronat medialny nad książką.


Dzieje Apostolskie. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego
William S. Kurz SJ, przekład Dominika Krupińska
Wydawnictwo W drodze
Poznań 2021, 450 s.

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły 
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter