2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy warto ratować Europę?

Ocena: 0
2650

Kondycja i przyszłość Europy, definiowanie osoby i jej wyjątkowość w świecie natury, wolność w perspektywie demokracji, życie społeczne i dialog w dobie światopoglądowego pluralizmu – takie tematy pojawiły się w cyklu międzynarodowych debat warszawskiego Centrum Myśli Jana Pawła II.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Ich owocem jest książka „John Paul II Memorial Lectures”, zawierająca 15 tekstów. Autorzy w sposób niezwykle ciekawy przedstawili swoje spostrzeżenia i refleksje dotyczące newralgicznych dziś tematów. W czterech odsłonach: „O przyszłości Europy”, „Wokół definicji osoby”, „Ku integralności człowieka”, „W dialogu ze światem” – zapraszają czytelnika do postawienia sobie bardzo poważnych pytań o przyszłość nas samych i tworzonego przez nas świata. W książce znajdziemy więc teksty znanych i cenionych ludzi Kościoła, polityki i kultury – są kard. Gerhard Müller, Rocco Butiglione, Vittorio Possenti, a ze strony polskiej dr Wanda Półtawska, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz i Tomasz Dołęgowski. Wszyscy oni byli gośćmi Centrum Myśli JPII i podzielili się przemyśleniami o współczesnej Europie i sytuacji chrześcijan.

Książkę otwiera przejmujący raport Davida Altona, brytyjskiego polityka, wieloletniego członka Izby Lordów, twórcy organizacji Jubilee Compaign zajmującej się obroną praw człowiek. Na wielu przykładach pokazuje on nieustanne naruszanie art. 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (każda osoba ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii, wolność zmiany religii lub przekonań i swobodę w manifestowaniu światopoglądu). Brytyjski działacz analizuje istotę ludobójstwa, podaje jego współczesne przykłady i uświadamia czytelnikowi obojętność władz światowych (ONZ, Amerykańska Izba Reprezentantów), europejskich (Komisja Europejska, Rada Europy), poszczególnych polityków i dziennikarzy wpływowych mediów na los chrześcijan w krajach muzułmańskich, zwłaszcza Syryjczyków, Jazydów, wyznawców Chrystusa w Pakistanie i Arabii Saudyjskiej. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, w ilu państwach obowiązują i są realizowane ustawy o bluźnierstwie, dopuszczanie publicznych egzekucji (chłosta) i przepisy potępiające zmianę wyznania. Alton przejmująco pokazuje ukryty w mainstreamowych mediach świat nienawiści i permanentnego męczeństwa za wyznawane poglądy.

Rocco Butiglione, włoski polityk i profesor nauk politycznych, stawia pytanie, czy warto dziś ratować Europę, szczególnie tę, która w unijnych dokumentach opisana jest jako projekt biznesowo-polityczny, a nie jako idea wyrastająca z syntezy wiary, rozumu, prawa i kultury. Pokazuje, co dzieje się z Europą, gdy świadomie usuwa się z kultury pamięć o chrześcijańskich fundamentach i zasadach moralnych. Czy siłą Europy są wartości, czy jedynie zmanipulowany demos poddany technokratycznym regułom urzędników?

W tekście „Chrześcijańskie dziedzictwo i zjednoczenie Europy – czy coś je łączy?” Fransa A.M. Altingi von Geusau, holenderskiego dyplomaty i profesora prawa, uczestnika spotkań ludzi nauki z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo, znajdziemy opis narodzenia się europejskości wyrosłej z hellenizmu, judaizmu, chrześcijaństwa i rzymskiego republikanizmu. To historia kontynentu opowiedziana przez pryzmat filozoficzno-teologicznych idei, udowadniająca, że Europejczycy, zachwyceni liberalizmem, wyrzuciwszy ze współczesnego prawodawstwa i ustawowej praktyki owo dziedzictwo, zdradzają samych siebie.

Uwierzyliśmy w zwycięstwo Zachodu – pisze Altinga von Geusau – rozumiane jako koniec Historii, w pochód globalizacji i wolny rynek, porzucając w swoich strategiach, gospodarczych przewidywaniach, praktyce publicznych zachowań i edukacji przeszłość z jej mądrością i bogactwem, sadząc w swej dumie, że nie potrafi ona nam nic zaoferować. Młodzi Europejczycy zdają się mówić: do nas – ludzi konsumpcji i relatywizmu – należy nowy świat zmiany, ryzyka, interesu i postępu, a rządzący Europą wiedzą, że władzę nad ludźmi można zdobyć przez odebranie im pamięci i perspektywy transcendentnego przeznaczenia. W takich czasach chrześcijanie muszą w końcu zrozumieć, co tak naprawdę znaczy być znakiem sprzeciwu.

W książce znajdziemy także ważny tekst kard. Gerharda Müllera „Osoba: wolność i odpowiedzialność”, w którym niemiecki hierarcha udowadnia, jak ważna jest w sekularyzującym się świecie radykalna obrona pojęcia osoby, jej godności i wynikających z jej statusu racji rozumności i wolności. Czytając „John Paul II Memorial Lectures” można się przekonać, że w czasach, w których spokojna, merytoryczna i budująca rozmowa jest medialnie nieobecna i rzadka nawet w środowiskach inteligenckich, przygotowanie publikacji ukazującej szerokim kręgom owoce spotkań i debat, jakie miały miejsce w Centrum Myśli JPII w Warszawie, zasługuje na poparcie i uznanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Biskup pomocniczy dwiecezji warszawsko-praskiej, dr hab. filozofii, adiunkt Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, przez wiele lat duszpasterz akademickim diecezji warszawsko-praskiej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter