28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Człowiek Roku

Ocena: 0
4533

Tytuł Człowieka Roku 2015 otrzymał od „Magazynu Literackiego Książki” ks. Roman Szpakowski, którzy wprowadził książkę religijną na salony rynku czytelniczego w Polsce.

Uhonorowany został za „niestrudzoną pracę na rzecz popularyzowania książek o tematyce religijnej”. Gala nagrody odbyła się 27 stycznia w Bibliotece Narodowej, gdzie podkreślano wielokrotnie, że wysoka pozycja książki katolickiej w Polsce to zasługa ks. Romana Szpakowskiego SDB.

– Przyszedł czas, żeby docenić ks. Romana za to, co zrobił na rzecz promocji książki. Bez jego działalności Targi Wydawców Katolickich nie mogłyby funkcjonować w takim wymiarze, w jakim się odbywają – podkreśla Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego Książki”. – Ogromnym sukcesem jest też kierowanie przez 30 lat Wydawnictwem Salezjańskim, taki staż to ewenement na skalę ogólnopolską – podkreśla Piotr Dobrołęcki. – Ksiądz Szpakowski cieszy się wielkim autorytetem w środowisku wydawców i księgarzy. Istnieje jeszcze coś, co jest powszechnie mniej dostrzegane, a jednak bardzo ważne dla tego środowiska – podkreśla Piotr Dobrołęcki. – Otóż ks. Szpakowski sprawuje funkcję sekretarza rady nadzorczej Warszawskich Targów Książki. A jest to funkcja o tyle niewdzięczna, że w Radzie – w której jest kilkunastu wspólników – zbiegają się różne interesy udziałowców spółki. Ksiądz Szpakowski swoimi umiejętnościami dyplomatycznymi i „duszpasterskim” podejściem potrafi łagodzić różne konflikty i rozładować napięcia.

 

Szturm na Pałac

– Pamiętam, jak w 1987 r. na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, jeszcze w Pałacu Kultury i Nauki, po pierwszy raz zaistniały wydawnictwa katolickie: Wydawnictwo Salezjańskie, Księży Marianów, Werbistów i Archidiecezji Warszawskiej. A nie chciano nas wtedy, musieliśmy iść i szturmować w sprawie udziału – wspomina ks. Szpakowski.

Z książką religijną stara się bywać na różnych wydarzeniach „świeckich” w Polsce i za granicą. – Nie możemy zamykać się w getcie. Musimy wychodzić szerzej, poza kręgi katolickie, do wszystkich czytelników – podkreśla.

O rozmiarach jego dzieła świadczą liczne nagrody przyznawane głównie przez świeckie instytucje i urzędy, zaczynając od srebrnego medalu Międzynarodowego Centrum Promocji Inter Prom. W roku 2011 otrzymał odznakę honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2013 r. jako dyrektor wydawnictwa, a zarazem prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, został odznaczony przez Prezydenta RP „Złotym Medalem za długoletnią służbę”. W 2015 r., podczas otwarcia Targów Wydawców Katolickich kard. Gianfranco Ravasi wręczył mu Medal Papieskiej Rady ds. Kultury, otrzymał też medal Prezesa Rady Ministrów za zasługi dla rozwoju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Liczba odwiedzających 
Targi Wydawców Katolickich 
w Arkadach Kubickiego 
wzrosła z 10 tys. do 25 tys.

– Kiedy trafiłem do zgromadzenia, nie marzyłem o kierowaniu wydawnictwem, robiłem, co mi wyznaczono – mówi ks. Szpakowski i przenosi się wspomnieniami do okresu nowicjatu w seminarium salezjańskim. – Byłem fotografem, a w 1976 r. z kolegą szyliśmy stroje do Misterium męki Pańskiej wystawianej w Czerwińsku. Kiedy trzeba było pracować w ogrodzie, nauczyłem się podwiązywać pomidory. Nawet jak chorowałem na grypę, wiosną w nowicjacie w szpitaliku przynoszono mi skrzyneczki i pikowałem rośliny – opowiada.

Umiejętność przystosowania do różnych prac to zasługa rodzinnego domu, gdzie ks. Szpakowski był najmłodszym spośród pięciorga rodzeństwa. Nie było podziału na zajęcia kobiece i męskie. Od mamy nauczył się szyć na maszynie i gotować. – Kiedy brat i siostry z rodzicami szli do pracy przy żniwach, zostawałem w domu i robiłem dla wszystkich obiad – wspomina.

W Lądzie nad Wartą, na pierwszym roku seminarium, starszy kolega ks. Grzegorz Jaskot zaczął wydawać list do ministrantów, potem maleńkie wydawnictwo przerodziło się w czasopismo „Ziarna”. Ksiądz Roman Szpakowski uczestniczył w redagowaniu i drukowaniu pisma na małym powielaczu. Brał udział w kongresach i sympozjach, po których powstawały wydawnictwa. Po święceniach w 1984 r. został sekretarzem Prowincji św. Stanisława Kostki w Warszawie. – Władze zakonne zaproponowały mi wyjazd na studia do Rzymu, ale nie dostałem paszportu – opowiada.

Został więc dyrektorem Wydawnictwa Salezjańskiego. – W tamtych komunistycznych czasach mieliśmy, jak na wydawnictwo, bardzo mały przydział papieru, zaledwie cztery tony rocznie. To starczało zaledwie na 4-5 pozycji. Do tego obowiązywała cenzura – wspomina ks. Szpakowski.

Kiedy nagle zmarł brat zakonny zajmujący się w wydawnictwie księgowością, dyrektor musiał wejść w arkana i tej sztuki. Przez trzy dni wertował dokumentację i potem potrafił już ją poprowadzić. W 2008 r. został prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, zajął się organizacją Targów Wydawców Katolickich. Trudno uwierzyć, że jednoosobowo organizuje największą imprezę kulturalno-chrześcijańską w Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter