19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cudu nie było

Ocena: 0
791

Projekcja w poniedziałkowym Teatrze TVP sztuki „Cud biednych ludzi”, autorstwa Mariana Hemara, wniosła do repertuaru telewizyjnego teatru nieoczekiwany akcent.

fot. Telewizja Polska

Dramat Hemara, znakomitego kabareciarza i autora wielu znanych piosenek, napisany został w latach 30. XX wieku, kiedy trwały zmagania sanacyjnych elit z narodowo-katolicką większością społeczeństwa.

W ówczesnej sytuacji sztuka ta okazała się krytyką polskiego modelu katolicyzmu i ludowej pobożności. Tak też można ją odebrać dzisiaj. Spektakl Teatru Telewizji został zrealizowany doskonale od strony technicznej, dźwiękowej i muzycznej. Zwraca uwagę także dobra gra całego zespołu aktorskiego. Najważniejsze jednak wydaje się pytanie o wymowę przedstawienia. Sam tekst dramatu i napięcie związane z narastaniem ukazywanych wydarzeń nie pozostawiają tu najmniejszych wątpliwości.

Akcja sztuki rozgrywa się na polskiej prowincji, gdzie mąż prostej, chorej kobiety ogłasza, że dzięki figurze św. Teresy i drogocennym perłom z pobliskiego kościoła doszło do cudu ozdrowienia żony. Biegli prawnicy, prokurator i sędziowie badają, czy nie doszło do kradzieży pereł ze świątyni. Zderza się tu racjonalne podejście w rozwiązywaniu zagadki cudu z nadprzyrodzoną interpretacją tego wydarzenia. Religijnego wymiaru postępowania wieśniaka usiłuje bronić proboszcz miejscowej parafii. Przebieg rozprawy sądowej doprowadza jednak do zdemaskowania postępowania bohatera sztuki, który lekkomyślnie i pod wpływem autosugestii uwierzył w cudowną interwencję św. Teresy. Końcowe wydarzenia w sądzie nie pozostawiają wątpliwości, że domniemany cud był fikcją. Autorzy spektaklu, w ślad za autorem sztuki, wyraźnie dzielą miejscową społeczność na postępową, kulturalną, światłą elitę i ciemny lud wierzący w cuda. Aktualne konotacje wydają się tu oczywiste.

 

 


Cud biednych ludzi”; Marian Hemar; Teatr TVP, 2020; reżyseria: Zbigniew Lesień; aktorzy: Rafał Fudalej, Małgorzata Rożniatowska, Kama Kowalewska, Zdzisław Wardejn, Jerzy Zelnik, Zbigniew Waleryś,Krzysztof Wakuliński i inni; emisja: TVP 1, poniedziałek, 19.10

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter