28 listopada
niedziela
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cudowne zamieszanie w Fatimie

Ocena: 5
704

Na temat objawień w Fatimie wiemy już niemal wszystko. Od lat powstaje mnóstwo relacji o cudownych uzdrowieniach ludzi odwiedzających portugalską wioskę.

Ważne są również wspomnienia pielgrzymów, analizy zachowanych dokumentów, a także powstająca nieustannie literatura oraz filmy dokumentalne i fabularne. Najważniejsze jest jednak osobiste świadectwo papieża Jana Pawła II o uratowaniu mu życia podczas zamachu.

Twórcy filmu fabularnego „Fatima” starannie odtworzyli realia epoki, w której miało miejsce słynne maryjne objawienie. Latem 1917 r. w małej portugalskiej wiosce życie toczyło się coraz bardziej burzliwie. Dochodziły tu dramatyczne wieści z trwającej jeszcze I wojny światowej (Portugalia brała w niej udział po stronie aliantów), a nie wszyscy miejscowi żołnierze wracali do domu. Docierały odgłosy rewolucji bolszewickiej w Rosji. Narastała antykatolicka presja wrogiej Kościołowi lewicowej portugalskiej władzy. Katoliccy od wieków mieszkańcy wioski wystawiani więc byli na ciężkie przeżycia. W tej sytuacji trojgu dzieciom miejscowych rolników pewnego dnia ukazała się Matka Boża i ujawniła im swoje przesłanie dla ludzkości.

Autorzy filmu interesująco ukazali zamieszanie, jakie to wydarzenie wywołało w wiosce. Widzimy niedowierzanie i opór mieszkańców, którzy oczekiwali natychmiastowych cudów, zamiast wsłuchiwać się uważnie w relacje dzieci, a szczególnie najstarszej Łucji. Miejscowy lewicowy wójt dolewał oliwy do ognia i posunął się nawet do zamknięcia kościoła. Przybyły z wizytą biskup był sceptyczny, nie wiemy dokładnie, czy z obawy przed wrogą władzą, czy z niewiary w autentyczność objawień. Godna uwagi wydaje się postać miejscowego proboszcza, który starał się wspierać dzieci.

Widzimy więc, że autorzy tego starannie zrealizowanego filmu, od strony scenografii, kostiumów i dramaturgii, starali się ukazać ówczesne wydarzenia z różnych punktów widzenia. Temu miała służyć dramaturgiczna rama utworu – rozmowa niewierzącego amerykańskiego profesora z przebywającą w klasztorze sędziwą siostrą Łucją. Tzw. naukowy sceptycyzm zderzył się tu ze spokojną relacją siostry o objawieniach i jej wiarą w Boską opiekę. Do sukcesu filmu przyczyniła się także gra międzynarodowego zespołu aktorskiego. U boku aktorów portugalskich wystąpiły tu gwiazdy kina amerykańskiego, m.in. Harvey Keitel, oraz brazylijska popularna aktorka Sonia Braga w roli sędziwej siostry Łucji.

 


Fatima; Portugalia – USA; 2020; reżyseria: Marco Pontecorvo; aktorzy: Joachim de Almeida, Sonia Braga, Harvey Keitel, Goran Visnjic, Stephanie Gil, Joana Ribeiro i inni; dystrybucja: Monolith Films. Redakcja „Idziemy” sprawuje nad filmem patronat medialny

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
«Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie».
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 21,25-28.34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Spojrzenie w niebo (komentarz "Idziemy")

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter