21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cudowne pierścienie w walce

Ocena: 0
414

Na ekrany kin trafił film oparty na mitologii chińskiej. Ciekawe, że twórcy amerykańskiego obrazu pt. „Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni”, wyprodukowanego przez wytwórnie Disneya i Marvela na podstawie popularnego komiksu, z wielkim pietyzmem podeszli do ekranizacji chińskiej baśni.

fot. Disney Poland

W filmie grają chińscy aktorzy, a zdjęcia, sceneria, kostiumy i wystrój wnętrz robią wielkie wrażenie. Amerykanom bardzo zależało na starannym zrealizowaniu obrazu, zapewne nie tylko z powodu chęci podbicia olbrzymiego rynku chińskiego. Chodziło także o okazanie wielkiego szacunku dla tradycji kultury chińskiej oraz współczesnych osiągnięć ekonomicznych i gospodarczych Państwa Środka. Hollywood traktuje filmowców chińskich jako równorzędnych partnerów, nie tylko zresztą w przypadku tego filmu. O takim stosunku Amerykanów do polskiego kina i kultury możemy tylko pomarzyć.

Akcja filmu rozpoczyna się w San Francisco. Młody Chińczyk Shang ze swoją rezolutną przyjaciółką Kate wiedzie przeciętne życie. Oboje uczą się i pracują na samochodowym parkingu. Nagle pozornie skromny młodzieniec zmuszony jest do ujawnienia swojego ukrywanego talentu. Podczas podróży autobusem brawurowo i spektakularnie pokonuje bandę zbirów. Od tego momentu rozpoczynają się olśniewające sceny walk, pojedynków i pościgów, przepełnione widowiskową choreografią, opartą na tradycji wschodnich sztuk walk. Film ewoluuje w kierunku baśniowym. Shang ujawnia przyjaciółce swoją prawdziwą tożsamość i tajemnice rodzinne.

W dalszej części ścigany bohater, podczas nieustannych potyczek i ucieczek, musi stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Stara się rozwikłać zagadkę postępowania odnalezionej młodszej siostry i szalonego ojca, który – nie mogąc pogodzić się ze śmiercią żony – prowadzi irracjonalne działania, posługując się mitycznymi dziesięcioma pierścieniami i oddziałem wiernych żołnierzy. Potem film nieco traci tempo, aby na końcu zadziwić wizyjnymi scenami walk z demonem zła, symbolicznym wielkim smokiem.

Ciekawe, że w filmie mamy do czynienia z afirmacją wartości rodzinnych w stylu hollywoodzkim. Wartości te przeniesione zostały na rynek chiński, jakby wytwórnie Disneya i Marvela swoje potężne potencjały produkcyjne i techniczne zaprzęgły do pewnego rodzaju syntezy wrażliwości amerykańskiej i chińskiej. Film można śmiało polecić jako ciekawą rodzinną rozrywkę i przykład ekspansji Hollywoodu na rynki azjatyckie.

 

 


Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” („Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”); USA, 2021; reżyseria: Destin Daniel Cretton; aktorzy: Simu Lin, Tony Leung, Awkwafina, Michelle Yeoh i inni; dystrybucja: Disney Poland.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter