2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co wydarzyło się w Marcu

Ocena: 0
774

Podczas opóźnionej z powodu wojny w Ukrainie prezentacji wiosennej ramówki Telewizji Polskiej prezes Jacek Kurski wychwalał wyprodukowany przez TVP film fabularny „Marzec ‘68”.

fot. materiały dystrybutora

Powiedział, że jest to obraz o tym, jak w marcu 1968 r. bezpieka spod znaku frakcji tzw. partyzantów sprowokowała antysemickie represje wobec społeczności żydowskiej w PRL.

Przed premierą w kinach film był codziennie intensywnie reklamowany w programach TVP. Zapewne miało to świadczyć o tym, że Kurskiemu bardzo zależało, żeby taki przekaz utworu dotarł do widzów.

Odbiorcy oglądają wzruszającą historię miłości pary studentów, Hani i Janka, którzy podczas wydarzeń marcowych 1968 r. padli ofiarą antysemickich kampanii. Chłopak jest synem pułkownika bezpieki organizującego pacyfikację studentów, a Hania – córką lekarza pochodzenia żydowskiego, stale wspominającego pobyt w warszawskim getcie, zmuszonego przez bezpiekę do wyjazdu z kraju.

Tak więc autorzy filmu przekonują, że w marcu 1968 r. polska władza, utożsamiana tu z tzw. frakcją partyzantów, prześladowała i zmuszała do wyjazdu Żydów, którzy nie mieli nic wspólnego z władzą komunistyczną, a nawet byli wobec niej krytyczni. W domyśle: Polacy prześladowali Żydów.

Nie mogę zgodzić się z zaprezentowaną w filmie wizją wydarzeń marcowych w 1968 r., które doskonale pamiętam. Przeżyłem tamten czas, byłem na przedstawieniu „Dziadów”, a biorąc udział w rozmaitych dyskusjach, spotkaniach i wiecach, usiłowałem rozszyfrować kulisy politycznych prowokacji.

Starły się wtedy dwie potężne grupy polityczne w elicie władzy PRL, dążące do obalenia Władysława Gomułki. Środowiska stalinowskich władców Polski, odsunięte (częściowo!) od władzy w 1956 r., rękami tzw. rewizjonistów partyjnych i komandosów, czyli pokolenia swoich następców, wywołały studenckie bunty po zdjęciu z afisza „Dziadów”. Wykorzystały naturalne dążenie młodej polskiej inteligencji, także katolickiej, oraz studentów do uzyskania większej wolności w życiu społecznym.

Z drugiej strony sceny politycznej coraz intensywniej działała wspomniana frakcja partyjna, zwana wymiennie „narodowcami” lub „partyzantami”. W marcu prowokacje tych grup, zwanych wówczas symbolicznie Chamami i Żydami, przenikały się nawzajem.

Autorzy filmu „Marzec ‘68” ukazują tylko złowrogie działania grupy „nacjonalistycznej”, pomijając intrygi tej drugiej, niesłychanie wpływowej na arenie międzynarodowej. Dlaczego nie pokazali np. rodziców Hani jako stalinowskich działaczy pochodzenia żydowskiego? Ojcem Janka mógłby być natomiast prześladowany za Stalina polski oficer lub zwykły cywil. Taka hipotetyczna sytuacja trafniej oddawałaby ówczesną sytuację polityczną.

Nie neguję faktu, że wielu Żydów wyjechało z Polski pod presją władz. Ogólna sytuacja była jednak bardziej skomplikowana. Film Krzysztofa Langa zrealizowany został na przyzwoitym poziomie telewizyjnego serialu, wyróżnia się także dobrym aktorstwem. Jednak nie można pominąć zasadniczego fałszu w ukazaniu tu wątku politycznego.

 

 


Marzec ‘68”; Polska 2022; reżyseria: Krzysztof Lang; aktorzy: Ignacy Liss, Vanessa Aleksander, Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Anna Radwan i inni; produkcja i dystrybucja: Telewizja Polska, TVP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter