28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co się stało z Amy?

Ocena: 0
2008
Amerykański dramat obyczajowo-sensacyjny „Zaginiona dziewczyna” może być przykładem, jak daleko kino hollywoodzkie zaszło dziś w ukazywaniu na ekranie moralnego relatywizmu.
Ekranizacji popularnej powieści Gillian Flynn dokonał reżyser David Fincher, znany jako autor kilku doskonale zrealizowanych sensacyjnych dreszczowców i utworów obyczajowych, jak: „Siedem”, „Podziemny krąg” i „Dziewczyny z tatuażem”.

W „Zaginionej dziewczynie” nic nie jest takie, jakie się wydaje. Dziennikarskie małżeństwo Nick i Amy po utracie pracy przenoszą się z Nowego Jorku do rodzinnego miasta Nicka w stanie Missouri. W piątą rocznicę ich ślubu Amy nagle znika. Policja prowadzi śledztwo, w wyniku którego Nick zostaje oskarżony o zabicie żony. Od tego momentu narracja filmu się komplikuje, wydarzenia poznajemy przez pryzmat poplątanych, alternatywnych zeznań i wspomnień Nicka i Amy, które wzajemnie się wykluczają. Widz sam musi dochodzić do tzw. prawdy obiektywnej, co jest o tyle trudne, że para małżeńska nie jest zbyt sympatyczna. Nick i Amy wzajemnie się bowiem oszukują i zwodzą.

Nie będziemy zdradzali zaskakującego zakończenia filmu, powiemy tylko, że można je interpretować jako w pewnym sensie mizoginiczne. Obfitująca w liczne niespodzianki akcja wydaje się zresztą miejscami mało prawdopodobna, jednak znacznie ciekawsze są tu obserwacje psychologiczne i obyczajowe, w tym krytyka amerykańskiej ścieżki kariery. Interesująca jest zwłaszcza satyra na telewizję, która żerując na dramatycznych wydarzeniach potrafi błyskawicznie zrobić z człowieka złowrogiego mordercę, aby wkrótce równie szybko go ułaskawić. Zamiast informować, kreuje wydarzenia nie troszcząc się o prawdę; chodzi jej tylko o wywoływanie ekstremalnych emocji. Nie pierwszy to przypadek w kinie hollywoodzkim tego rodzaju krytyki telewizyjnego molocha.

„Zaginiona dziewczyna” („Gone Girl”), USA, 2014. Reżyseria – David Fincher. Wykonawcy: Ben Affleck, Rosamund Pike, Carrie Coon i inni. Dystrybucja: Imperial – Cinepix


Mirosław Winiarczyk
fot. Imperial - Cinepix
Idziemy nr 42 (474), 19 października 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter