18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co się stało w Dunkierce?

Ocena: 0
2112

Na temat klęski wojsk alianckich pod Dunkierką zrealizowano w 1958 r. film brytyjski. Później niechętnie powracano do tamtych wydarzeń, przedmiotem zainteresowania twórców amerykańskich i brytyjskich były bowiem zwycięstwa, a nie klęski.

Na fali współczesnych rozliczeń z wojną poruszający dramat „Dunkierka” zrealizował Christopher Nolan, angielski reżyser od lat z sukcesem pracujący w Hollywood. W Ameryce nakręcił m.in. błyskotliwą od strony formalnej „Incepcję” oraz trzy części „Mrocznego rycerza”, ekranizacje komiksu o Batmanie.

W „Dunkierce”, opowieści o ewakuacji wojsk brytyjskich po przerażającej klęsce we Francji w 1940 r., ten oryginalny twórca oszczędził widzom efektów komiksowych. Zamiast scen z pogranicza snu i jawy oglądamy tu dramatyczną, wielowątkową filmową historię ratowania oddziałów brytyjskich z wybrzeża kanału La Manche, głównie przez angielskich ochotników cywilnych, którzy licznie stawili się na wezwanie władz. Świetnie zrealizowane sceny zbiorowe przeplatają się z wątkami indywidualnych losów żołnierzy i oficerów oraz ratujących ich cywilów. Duża część filmu odbywa się bez dialogów, oglądamy dramatyczne obrazy czekających na ewakuację żołnierzy, bezlitośnie bombardowanych przez niemieckie samoloty, a także walczących z nimi brytyjskich pilotów.

Utwór Nolana pokazuje, w jaki sposób można realizować dziś filmy wojenne, w których połączone są dwie na pozór sprzeczne idee. Przede wszystkim mamy tu ukazany bez ogródek obraz poniżającej klęski wojsk francuskich i brytyjskich. Z drugiej strony twórcy silnie podkreślają patriotyzm i determinację angielskich mieszkańców wybrzeża kanału La Manche, którzy na wezwanie władz masowo pospieszyli na ratunek uwięzionym z drugiej strony kanału żołnierzom. Nie bacząc na ataki nieprzyjacielskich samolotów i łodzi podwodnych, cywile wyruszyli własnymi łodziami rybackimi i wycieczkowymi.

Oto jak robi się współczesne kino patriotyczne! Świetne zdjęcia i znakomita gra całego zespołu aktorskiego dopełniają pozytywnych wrażeń z tego poruszającego filmu.

 

„Dunkierka” („Dunkirk”), Wielka Brytania/USA/Holandia/Francja, 2017. Reżyseria iscenariusz: Christopher Nolan. Wykonawcy: Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Kenneth Branagh, Mark Rylance, Tom Hardy i inni. Dystrybucja: Warner Bros Poland 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter