18 lutego
poniedziałek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chopin na jubileusz

Ocena: 0
107

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wydarzeniem stała się premiera wieczoru baletowego „Nasz Chopin”, produkcji własnej TW.

fot. Ewa Krasucka

Do muzyki Chopina rzadko powstawały spektakle baletowe (klasyczna „Chopiniana”, „Syfildy”, ostatnio w TW w 2016 r., w tradycyjnej choreografii Michaiła Fokina), okazywała się ona bowiem trudną inspiracją. Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor podszedł do zadania w sposób śmiały i nowoczesny.

Wieczór „Nasz Chopin” składa się z dwóch części, których muzycznym tłem są dwa młodzieńcze koncerty: e-moll i f-moll. Autorem pierwszej części jest młody brytyjski choreograf Liam Scarlett, który na tle abstrakcyjnej scenografii połączył klasykę z tańcem modern i stworzył dynamiczne widowisko, pełne emocji, romantyzmu i energii. Autor drugiej części, Krzysztof Pastor, dynamicznie pokierował tancerzami, eksponując ich kolorowe stroje, w tym biało-czerwone. Powstała w ten sposób impresja na temat polskich barw narodowych. Szkoda tylko, że w pięknie wydanym programie obok materiałów informacyjnych ukazał się komentarz naukowca z UW, który upolitycznił pracę artystów, strasząc polskim nacjonalizmem i domniemaną wrogością wobec obcych.

 

Teatr Wielki – Opera Narodowa. Polski Balet Narodowy. „Nasz Chopin”. Muzyka: Fryderyk Chopin. Choreografia: Liam Scarlett, Krzysztof Pastor. Wykonawcy: soliści i tancerze Polskiego Baletu Narodowego. Orkiestrą TW – ON dyryguje Grzegorz Nowak. Premiera: 17 listopada
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -