6 czerwca
wtorek
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chopin na jubileusz

Ocena: 0
439

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wydarzeniem stała się premiera wieczoru baletowego „Nasz Chopin”, produkcji własnej TW.

fot. Ewa Krasucka

Do muzyki Chopina rzadko powstawały spektakle baletowe (klasyczna „Chopiniana”, „Syfildy”, ostatnio w TW w 2016 r., w tradycyjnej choreografii Michaiła Fokina), okazywała się ona bowiem trudną inspiracją. Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor podszedł do zadania w sposób śmiały i nowoczesny.

Wieczór „Nasz Chopin” składa się z dwóch części, których muzycznym tłem są dwa młodzieńcze koncerty: e-moll i f-moll. Autorem pierwszej części jest młody brytyjski choreograf Liam Scarlett, który na tle abstrakcyjnej scenografii połączył klasykę z tańcem modern i stworzył dynamiczne widowisko, pełne emocji, romantyzmu i energii. Autor drugiej części, Krzysztof Pastor, dynamicznie pokierował tancerzami, eksponując ich kolorowe stroje, w tym biało-czerwone. Powstała w ten sposób impresja na temat polskich barw narodowych. Szkoda tylko, że w pięknie wydanym programie obok materiałów informacyjnych ukazał się komentarz naukowca z UW, który upolitycznił pracę artystów, strasząc polskim nacjonalizmem i domniemaną wrogością wobec obcych.

 

Teatr Wielki – Opera Narodowa. Polski Balet Narodowy. „Nasz Chopin”. Muzyka: Fryderyk Chopin. Choreografia: Liam Scarlett, Krzysztof Pastor. Wykonawcy: soliści i tancerze Polskiego Baletu Narodowego. Orkiestrą TW – ON dyryguje Grzegorz Nowak. Premiera: 17 listopada
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Wtorek, IX Tydzień Wielkanocny
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter