19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blask dawnej Polski

Ocena: 0
178

Diamentowa i rubinowa sukienka Matki Bożej oraz monstrancja ojca Kordeckiego opuściły mury Jasnej Góry. Z prawie pięciuset innymi skarbami jubilerstwa można podziwiać je na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie.

fot. Sylwia Uryga/Idziemy

Kilka tysięcy diamentów lśni w ponad metrowej monstrancji wykonanej jako wotum za ocalenie Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego. Do Warszawy z jasnogórskiego sanktuarium przyjechały też dwa ornaty – jeden, według tradycji, fundacji królowej Bony, drugi, tzw. perłowy, bogato zdobiony kamieniami szlachetnymi i emaliowanymi plakietami z kompletu ofiarowanego przez Jakuba Sobieskiego – a także krzyż według tradycji należący do św. Karola Boromeusza oraz różańce m.in. Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego.

To w skarbcach kościelnych przetrwało najwięcej precjozów dających wgląd w bogactwo XVI i XVII-wiecznego jubilerstwa i złotnictwa polskiego. I nie chodzi tylko o wspaniałe naczynia liturgiczne, ale też o wiele klejnotów o początkowo świeckim przeznaczeniu, które dotrwały do naszych czasów w zbiorach wotów. Przykładem mogą być narzędzia Męki Pańskiej umieszczone w rubinowej sukience Matki Bożej Częstochowskiej, a pochodzące z rozmontowanej korony ofiarowanej przez Władysława IV Wazę.

W tej samej sukience Maryi znalazł się maleńki Amor strzelający z łuku. – To klejnot stricte zaręczynowy. Na Jasną Górę trafił, kiedy zmarł mąż ofiarodawczyni. Prezent ślubny podarowała ona Matce Bożej ku pamięci małżonka. W tym wszystkim są bardzo głębokie podteksty, zarówno świeckie, jak i religijne – mówi Magdalena Piwocka, konsultant wystawy z Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 czerwca 2019 r.

„Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”. Zamek Królewski w Warszawie. Galeria Wystaw Czasowych (II p.). 30 maja – 4 sierpnia
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)