5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bigamista w Warszawie

Ocena: 0
710

Piszę w „Idziemy” o tym kuriozalnym filmie, reklamowanym przez dystrybutora jako „niemoralna komedia”, z powodu paradoksalnej genezy powstania tego obrazu.

fot. Kino Świat

W czasie pandemii życie kulturalne i filmowe obecne jest głównie na kanałach telewizyjnych i w internecie. Do internetu przenoszą się nawet filmowe imprezy, przeglądy i festiwale. Paradoks obecnej sytuacji polega na tym, że stajemy się wszyscy, także dzieci, na dobre zakładnikami telewizji i internetu, przed czym przez całe lata byliśmy przestrzegani. Dystrybutorzy wprowadzają teraz szybko niedawne premiery kinowe na DVD i inne nośniki. Tak stało się z polską komedią „Mayday”, ekranizacją popularnej angielskiej sztuki Raya Cooneya, wystawianej w wielu krajach, także w Polsce. U nas komedia ta była grana z powodzeniem w teatrach, ciesząc się powodzeniem wśród widzów.

Piszę w „Idziemy” o tym kuriozalnym filmie, reklamowanym przez dystrybutora jako „niemoralna komedia”, z powodu paradoksalnej genezy powstania tego obrazu. Ciekawe, dlaczego właściwie nasi filmowcy zdecydowali się przenieść tzw. kultową angielską sztukę na ekran. Miejsce sztuk komediowych jest przecież w teatrach. Czyżby zabrakło pomysłów zaczerpniętych z naszej rzeczywistości? Polska komedia literacka, teatralna i filmowa ma wielkie tradycje, począwszy od utworów staropolskich, Fredry, osiągnięć okresu międzywojennego, aż po komedie i seriale z okresu PRL-u, nieustannie wznawiane. Jest więc do czego się odnosić.

Filmowy „Mayday” świadczy o wtórności aktualnej naszej komediowej produkcji filmowej. Akcja sztuki została przeniesiona z Londynu do Warszawy. Opowieść o Janku, sprytnym taksówkarzu-bigamiście, który po wypadku miota się między dwiema żonami, Basią i Marysią, wydaje się średnio śmieszna. Rodowód teatralny stale daje znać o sobie, a znani aktorzy niemiłosiernie się mizdrzą. Premiera filmu na ekranach miała miejsce na początku stycznia tego roku. Ciekawe, czy na DVD film będzie cieszył się powodzeniem. I czy widzowie potraktują go jako kolejną komedię lub odcinek zabawnego serialu, czy też jako pewnego rodzaju artystyczny dziwoląg.

 

 


Mayday”, Polska, 2019. Reżyseria: Sam Akina. Wykonawcy: Piotr Adamczyk, Anna Dereszowska, Weronika Książkiewicz, Adam Woronowicz, Andrzej Grabowski i inni. Dystrybucja: Kino Świat na DVD i Blu-ray

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter