18 stycznia
piątek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bielsko-Biała: filmowy projekt Fundacji "Luce"

Ocena: 0
1230

Filmy na temat zasłużonych osobistości – błogosławionych i świętych – związanych bezpośrednio lub pośrednio z Podbeskidziem przedstawi w najbliższym czasie bielska Fundacja „Luce” w czterech miejscach diecezji.

2015-11-14 14:39
rk / Bielsko-Biała (KAI), sg

Jej nowy projekt edukacyjny „M jak szaleństwo. Krzewienie tradycji kulturowej poprzez film” ma przekonać młodych ludzi, że nietuzinkowe postaci historyczne mogą być inspiracją dla współczesnego człowieka.

Działacze fundacji, która swą nazwę wzięła od zaangażowanej w ruch Focolari Chiary Badano – określaną „Chiarą Luce” – „Jasnym Światłem” – zrealizowali trzy filmy o zasłużonych osobistościach związanych z terenem diecezji bielsko-żywieckiej. – Historie życia tych ludzi są dostosowane do wymogów współczesnej publiczności i przedstawione w sposób przystępny dla młodych widzów – tłumaczy współzałożyciel fundacji, ks. Mateusz Dudkiewicz. W projekt zaangażowali się członkowie grupy teatralnej „Wj 12” z Żywca.

W ramach przedsięwzięcia powstały trzy filmy na temat serafitek – błogosławionej s. Małgorzaty Łucji Szewczyk i błogosławionej Sancji Janiny Szymkowiak oraz urodzonego w Skoczowie świętego Jana Sarkandra. – Każdy z trzech odcinków jest podzielony na dwie części: dokumentalną oraz współczesno-fabularną. Pierwsza przedstawia sylwetkę prezentowanego bohatera, druga najważniejsze elementy z życiorysu, ujęte we współczesnym kontekście – wyjaśnia bielsko-żywiecki kapłan.

Bohaterami filmów są młodzi ludzie, którzy zostali postawieni w trudnych sytuacjach. –Projekt pokazuje, że osoby, które żyły kilkaset lat temu, wciąż niosą pewną wartość, a ich przesłanie jest ważne również teraz. Pokazuje także, że osoby, które zostały uznane ze święte lub błogosławione, były tak naprawdę zwykłymi ludźmi, z takimi samymi problemami i przeciwnościami losu, jak my dziś – dodaje ks. Dudkiewicz.

Zdjęcia do filmów fabularnych powstawały w Żywcu i Bielsku-Białej, natomiast dokumenty kręcone były m. in. w Poznaniu, Oświęcimiu, Bielsku-Białej i w Czechach.

Realizacji projektu podjęli się profesjonaliści branży filmowej. Reżyserem filmów jest Rafał Sakowski (IRIS Media), autorem zdjęć Tadeusz Chudy, a koordynatorem merytorycznym siostra Daria Dobrowolska.

Kulminacyjnym momentem projektu będą pokazy filmowe – 14 listopada br. w Bielsku-Białej (Luce Arena) oraz 15 listopada br. w Żywcu (Kino Janosik). 16 listopada filmy pokazane zostaną w Auli Św. Wawrzyńca Miejskiej Biblioteki Publicznej „Galeria Książki” w Oświęcimiu, a 20 grudnia w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.

Fundację Luce w ubiegłym roku powołali do życia ks. Mateusz Dudkiewicz z grupą przyjaciół. Głównym celem działalności organizacji jest pomoc społeczna, edukacja kulturalna, rozwijanie sportowych zainteresowań i pasji oraz praca z młodzieżą. Fundacja znana jest także z teatralnych i filmowych akcji ewangelizacyjnych oraz organizacji innych wydarzeń.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -