24 kwietnia
wtorek
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biblia do słuchania

Ocena: 4.3
779

Jerzy Trela jest Bogiem, Adam Woronowicz – Jezusem, Franciszek Pieczka – Abrahamem. Prace nad Biblią Audio w gwiazdorskiej obsadzie dobiegają końca. Powstaje największy audiobook w Europie, z udziałem pięciuset aktorów

fot. bibliaudio.pl/Radosław Nawrocki/Radio Szczecin

Biblia Audio Superprodukcja jest pierwszą dźwiękową adaptacją najważniejszej księgi w dziejach świata zrealizowaną na taką skalę. Bierze w niej udział trzystu aktorów zawodowych i dwustu amatorów. Całe nagranie zajmie 110 godzin, dostępne będzie za darmo w internecie. Biblia Audio będzie także do nabycia w formie płyt CD i pendrive’ów w sklepie www.sklep.osorno.pl. Już teraz gotowy jest do odsłuchania w sieci Pięcioksiąg Mojżeszowy: Księgi Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb. Dostępny jest już także Nowy Testament, zajmujący 23 godziny.

 

Plejada gwiazd

Pomysłodawcą nagrania jest Krzysztof Czeczot, aktor, dramaturg, reżyser, twórca polskich audiobooków – superpordukcji takich jak „Krzyżacy”, „Jan Karski”, „Karaluchy”, „Gra o tron”, „Blade runner”. – Biblia jest dziełem, z którego czerpią wszystkie gatunki literackie, bogatym w wątki inspirujące twórców sztuki na przestrzeni wieków. Każdy o niej słyszał, ale niewielu tak naprawdę ją przeczytało. Chcemy, żeby trafiła do każdego – mówi.

– Poznaliśmy się z Krzysztofem w 2015 r. Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż tylko audiobook; chcieliśmy żeby był on swoistym pomnikiem polskiej kultury. Stąd pomysł zaangażowania wielu osób z różnych środowisk i finansowanie całości ze zbiórek, a także nieodpłatna dostępność Biblii – mówi współtwórca Maciej Budzich, autor bloga o mediach, uhonorowany licznymi nagrodami.

Prace rozpoczęły się w lutym 2015 r. – aż dziewięć miesięcy trwało rozpisywanie ról. W około tysiąc postaci wciela się pół tysiąca aktorów, a ponieważ są postaci wypowiadające tylko jedno zdanie, role bywają łączone – opowiada Maciej Budzich. – Nie sądziliśmy, że do produkcji uda się zaprosić aktorów, a okazało się, że nikt, komu proponowaliśmy, nie odmówił – dodaje.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 25 (611), 18 czerwca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 czerwca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły