3 października
poniedziałek
Teresy, Heliodora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Będzin: koniec największego kolędowego przeglądu?

Ocena: 0
1079

Na stronie www.mfkip.pl ruszyły zapisy do XXII edycji największego przeglądu kolęd w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie, który w tym roku wpisuje się w przygotowania do ŚDM w Krakowie.

2015-11-16 21:48
jc / Będzin (KAI), sg

Jednak organizatorzy biją na alarm – to może być ostatnia edycja tego wyjątkowego przeglądu.

– Nie chcemy, aby był to ostatni festiwal, ale od lat znajdujemy się bardzo trudnej sytuacji. Walczymy o przetrwanie i tylko dzięki nieocenionemu wsparciu życzliwych osób, firm i instytucji udaje się dopiąć budżet. Na wiele rzeczy po prostu brakuje środków. Chcielibyśmy rozwijać Festiwal, a zastanawiamy się na czym jeszcze można zaoszczędzić. Przy rosnących kosztach organizacji nasze przychody spadają. Dlatego poszukujemy sponsorów, którzy chcieliby nawiązać z nami owocną współpracę i zaangażować się w to przedsięwzięcie – tłumaczy dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

Czy największy amatorski festiwal muzyczny w Polsce (co roku do eliminacji zgłasza się ok. 1800 solistów i grup, czyli niemal 20 tys. osób) zniknie z kulturalnej mapy Polski, a przyszłoroczna, 22. edycja będzie ostatnią?

Wielkim przyjacielem Festiwalu jest ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak. – Z wielką troską przyjmuję płynące z Będzina raporty. Kolędy to radość i nadzieja, to przekaz wiary, ale także ostoja polskości i tradycji. Festiwal im. ks. Szwarlika promując te wartości jednoczył wokół nich tysiące ludzi – wolontariuszy i uczestników. Mam nadzieję, że tak będzie także w kolejnych latach, że z Bożą pomocą uda się pokonać wszystkie trudności i nie zabraknie ludzi dobrej woli – powiedział bp Kaszak.

Przez trzy styczniowe dni (14-16 stycznia) na scenie w będzińskiej szkole muzycznej zaprezentuje się ponad setka najlepszych wykonawców. Znacznej części z nich organizatorzy zapewniają bezpłatne obiady i noclegi. – Nie chcemy z tego zrezygnować czy żądać opłat za udział. Ograniczyłoby to wielu możliwość przyjazdu. W kolędowaniu chodzi o coś więcej, niż tylko poprawne wykonanie utworów. Widzimy serce, jakie w śpiew wkładają wykonawcy i w miarę możliwości staramy się podchodzić do nich z nie mniejszą serdecznością. To właśnie wyróżniało przez lata nasz festiwal – rodzinna atmosfera, przez którą do Będzina ludzie chcą wracać, a widzowie mogą słuchać najcudowniejszych, bo płynących z serca kolęd i pastorałek – mówi dyrektor Festiwalu.

Festiwal jest bezpłatny także dla widzów, chętnie przychodzących na przesłuchania i wieńczący je Koncert Galowy, realizowany z dużym rozmachem.

Aby zrealizować tegoroczny festiwal i zapewnić jego przyszłoroczną edycję organizatorzy złapali się – jak twierdzą – ostatniej deski ratunku – crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. Liczymy na pomoc ludzi dobrej woli, którzy zechcą nas wesprzeć dowolną kwotą w zbiórce przez internet. Akcja ruszyła 10 października i potrwa do 12 grudnia – wyjaśnia Jarosław Ciszek.

Jak dodał, zgodnie z ideą crowdfundingu wspierający mogą liczyć na nagrody od organizatorów. Wśród nich są m.in. płyty, lekcje śpiewu czy możliwość zjedzenia kolacji z bp. Grzegorzem Kaszakiem. Pomóc można za pośrednictwem strony www.ratujmyfestiwal.mfkip.pl.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się niezależnie od wyników zbiórki. Znane są już daty eliminacji, które odbędą się w 35 miejscach w Polsce (Będzin, Bielsko-Biała, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dębno, Dobrodzień, Gdańsk, Gniezno, Goleniów, Jarosław, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Krasnobród, Legnica, Lipsko, Lublin, Łambinowice, Łódź, Olkusz, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Racibórz, Radom, Rybnik, Sanok, Starachowice, Tarnowskie Góry, Tuchów, Wadowice, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra) oraz na Ukrainie (Równe i Żytomierz) i Białorusi (Baranowicze).

22. edycja wpisuje się w przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W związku z tym jury, pod przewodnictwem prof. Wiesława Delimata z Krakowa, przyznawać będzie szczególną nagrodę za najlepsze wykonanie kolędy zagranicznej. – Liczymy, że zmobilizuje to do poszukiwań kolęd z całego świata! Taki właśnie międzynarodowy wymiar przypominający o Światowych Dniach Młodzieży chcemy nadać koncertowi galowemu, który będzie można także obejrzeć na żywo w internecie – zdradza Jarosław Ciszek.

Formuła Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie jest otwarta. Do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty.

Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), jednak wykonawcy co roku udowadniają, że brak wykształcenia muzycznego nie sprawia, iż są gorsi niż zawodowi muzycy. Co więcej – dzięki pasji, jaką wkładają w śpiew i znakomitym pomysłom na muzyczne aranżacje, ich wykonania niejednokrotnie zapadają w pamięć na długi czas poruszając serca słuchaczy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 października

Poniedziałek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 25-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter