16 stycznia
środa
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bard Niepodległej

Ocena: 4.9
732

Śpiewa o rzezi wołyńskiej i Katyniu, o Kościuszce i Piłsudskim. Pisze o wartości Dekalogu i zagrożeniach gender. Lech Makowiecki – artysta zaangażowany.

fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

Jego utwory cieszą się ogromną popularnością, także wśród młodzieży. Milionowe wejścia w internecie miały ballady „Katyń 1940” i „Ostatni nabój”, setki tysięcy – pieśni o bohaterach legionów i o rotmistrzu Pileckim, „Quo vadis, Polonia?” o żołnierzach września, „Czterdziesty czwarty”o powstaniu warszawskim, „Klasztor” o Monte Casino.

– Słucham go od lat. Wciąż jestem pod wrażeniem, w jaki sposób potrafi opowiedzieć o Polsce, o naszej historii i o nas samych. Za piosenki i wiersze jestem mu bardzo wdzięczny. Trudno mi wyobrazić sobie, by mogło kiedyś zabraknąć jego mądrości – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, znany z poszukiwań szczątków polskich bohaterów na „łączkach” nie tylko w stolicy.

MON przed rokiem nagrodził Lecha Makowieckiego Odznaką Honorową Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wcześniej otrzymał nagrodę Fundacji Patriotycznej Jana Pietrzaka „Żeby Polska Była Polską”, a ostatnio, od premiera Mateusza Morawieckiego, medal Stulecia Niepodległej.

Dla środowisk liberalno-lewicowych stał się artystą niewygodnym. Kiedy w jednej ze szkół nauczycielka odtworzyła utwór „Rok 966”, gdzie padają słowa „genderowe dno”, rozpętała się przeciwko niej medialna burza. Redakcja „Gazety Wyborczej” zwróciła się do dyrekcji szkoły i burmistrza Sycowa o ustosunkowanie się do sprawy. Powiadomiono kuratorium oświaty. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 1 (690), 6 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -