24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Baletowy Szekspir bez zmian

Ocena: 0
1193

Autorzy przedstawienia „Poskromienie złośnicy” w Teatrze Wielkim udowodnili, że pieczołowicie odtworzona klasyka baletowa może być dziś barwnym i mieniącym się życiem widowiskiem.

Balet z 1969 roku, w choreografii Johna Cranko, wystawiony wówczas w Stuttgarcie, został przeniesiony do TW z dbałością o opartą na klasyce dynamiczną choreografię, kostiumy i umowną, lekką scenografię. Co jednak najważniejsze, inscenizatorzy nie majstrowali przy adaptacji wspaniałej komedii Szekspira i na szczęście nie „uwspółcześnili” przygód Petruchia i niesfornej Katarzyny.

Podobnie jak w słynnej ekranizacji „Poskromienia” Franco Zeffirellego (1967) z Richardem Burtonem i Elizabeth Taylor, na scenie Teatru Wielkiego nie zobaczymy tym razem feministycznych, lewackich i genderowych wstawek. Dwuaktowe przedstawienie ogląda się znakomicie. Można zapomnieć o tym, że na wielu współczesnych scenach realizatorzy katują nas dziwacznymi eksperymentami, często przy tym niszcząc klasyczne dzieła. Rewelacją premiery okazała się młoda japońska tancerka Mai Kageyama. „Poskromienie złośnicy” z pewnością będzie cieszyło się powodzeniem u publiczności.

 

Teatr Wielki – Opera Narodowa. Polski Balet Narodowy. „Poskromienie złośnicy”. Balet Johna Cranko według komedii Williama Szekspira. Dyrygent – Judith Yan. Realizacja choreografii – Jane Bourne. Scenografia i kostiumy – Elisabeth Dalton. Wykonawcy: Mai Kageyama, Maksim Woitiul, Ewa Nowak, Patryk Walczak i inni. Premiera – 27 XI

Mirosław Winiarczyk
fot. Ewa Krasucka/TEATR WIELKI – OPERA NARODOWA

Idziemy nr 50 (533), 13 grudnia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -