19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Awantury Osieckiej

Ocena: 0
431

Telewizja Polska chwali się kolejnym hitem programowym.

fot. TVP

Emisja w TVP 1 sześciu pierwszych odcinków serialu biograficznego „Osiecka”, opowieści o życiu znanej poetki, autorki tekstów do wielu przebojowych piosenek w PRL, mogła jednak wywołać mieszane uczucia.

Scenariusz serialu powstał na podstawie wspomnień poetki, relacji bliskich jej osób i konsultacji – jak mówi się w TVP – Agaty Passent, córki Osieckiej. W pierwszych odcinkach oglądaliśmy losy bohaterki jako uczennicy liceum na warszawskiej Saskiej Kępie, a później studentki dziennikarstwa UW i łódzkiej Szkoły Filmowej. Były to czasy końca stalinizmu i październikowego przełomu politycznego w 1956 roku. Młode pokolenie artystów i dziennikarzy zachłystywało się wówczas względną wolnością. Studentka Agnieszka jawi się tu jako dziewczyna samodzielna, przebojowa, a nawet bezczelna, bezpruderyjna, żądna kariery i miłosnych doznań. Przebojem wchodzi w snobistyczne w owych czasach towarzystwo artystyczne, m.in. teatrzyki STS i Bim Bom, przy okazji nie gardząc alkoholem. Pojawiają się znane postacie historyczne, m.in. Witold Dąbrowski, Marek Hłasko, Zbigniew Cybulski, Elżbieta Czyżewska i Jeremi Przybora.

Dla młodych widzów, którzy nie znają realiów tamtej epoki, niektóre epizody i postacie mogą jednak okazać się mało czytelne, trudne do rozszyfrowania. Autorzy serialu nie mogli się chyba zdecydować, przynajmniej w pierwszych sześciu odcinkach, czy zrealizować dramatyczną i konsekwentną opowieść o losach pełnokrwistych bohaterów, czy o kulisach kultury w PRL w latach 50. i 60. XX wieku. Dlatego oglądając serial, odczuwałem wielki dysonans poznawczy i artystyczny. Zabrakło mi głębszej charakterystyki niektórych postaci, głównie rodziny Osieckiej, mającej – według wiarygodnych źródeł oraz wspomnień poetki – ciekawą, mieszaną tożsamość narodową: polską, żydowską i austriacką.

Serial zmienił nieco tonację, gdy w roli Agnieszki młodą Elizę Rycembel zastąpiła Magdalena Popławska. Obraz Osieckiej został przez to nieco ocieplony, zwłaszcza gdy na ekranie pojawił się Jeremi Przybora, doskonale grany przez Grzegorza Małeckiego. Zobaczymy, co wydarzy się w następnych odcinkach. Czy zostaną ukazane wszystkie wzloty i upadki poetki, która z biegiem lat coraz bardziej stawała się niemal etatową gwiazdą i tzw. autorytetem środowiska zwanego popularnie Warszawką? Czy też serial okaże się głównie hołdem złożonym Osieckiej? Oby nie okazał się hołdem mocno dwuznacznym. Do oceny serialu powrócę po zakończeniu emisji.


Serial telewizyjny „Osiecka”, TVP 1 2020; 13 odcinków; pomysł serialu: Joanna Ochnik; reżyseria: Robert Gliński, Michał Rosa; aktorzy: Eliza Rycembel, Magdalena Popławska, Maria Pakulnis, Jan Frycz, Jędrzej Hycnar, Mikołaj Roznerski, Grzegorz Małecki, Piotr Żurawski i inni; emisja: TVP 1, 25, 26 i 27 grudnia 2020, kolejne odcinki: niedziele po godz. 20

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter