28 listopada
sobota
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Artyści w pandemii

Ocena: 0
539

W pandemii wiele branż straciło, ale niektóre zyskały. Wzrost zysków w branży aptekarskiej nie dziwi, ale dorabianie się fortun przez platformy streamingowe przy zerowych zarobkach artystów, na których utworach zarabiają, wydaje się co najmniej nieuczciwe.

fot. pixabay.com

– Wiosenny lockdown jakoś przeżyliśmy – mówi piosenkarka Anna Karwan. – Owszem, artyści zaglądali sobie wzajemnie w oszczędności i trochę się kłócili. Teraz jesteśmy zjednoczeni. Lockdownu teoretycznie nie ma, ale sytuacja twórców jest niejasna. Obostrzenia dotyczące występów są absurdalne – można rozgrywać mecze, ale koncertu na pięćset osób już zagrać nie można. Dwadzieścia lat temu usłyszałam, że śpiewanie i tworzenie to hobby, nie praca, i widzę, że taki pogląd nadal pokutuje.

– W wydarzeniach kulturalnych można przecież uczestniczyć on-line, nadrobić zaległości książkowe czy filmowe – mówi sarkastycznie Marek Hojda, dyrektor Music Export Poland. – Ale czy ktoś policzył straty z tytułu nienapisania nowych książek czy nienakręcenia nowych filmów? Kultura zawsze była motorem rozwoju technologicznego i innowacyjnego, to się kończy. Zatrzymać to mogą tylko rozwiązania prawne: ustawa o statusie artysty zawodowego, przyjęcie dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, usunięcie art. 15l z tarczy antykryzysowej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 44 (784), 01 listopada 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 18 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 listopada

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Bo Pan jest Bogiem wielkim.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 22,1-7;Ps 95,1-7c; Łk 21,34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter