19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Armenia: Krzysztof Zanussi odznaczony przez katolikosa Garegina II

Ocena: 0
1585
Patriarcha i katolikos wszystkich Ormian Garegin II wręczył dziś Krzysztofowi Zanussiemu wysokie odznaczenie Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego – „Jeghici Lojs” (Niech się stanie światło). Uroczystość odbyła się w siedzibie katolikosa i w duchowej stolicy Armenii – Eczmiadzynie. 2014-07-18 19:40:00
kg (KAI/Armenpress) / Eczmiadzyn


– Jest dla mnie wielkim zaszczytem otrzymanie tego odznaczenia – powiedział polski reżyser. Wyraził przekonanie, że „chrześcijaństwo jest potężną siłą przyszłości” i że jest ono „dla nas przyszłością, a nie przeszłością”. – Jestem bardzo wdzięczny, że dostałem tę nagrodę w starym kraju chrześcijańskim – dodał wzruszony twórca. Armenia była pierwszym krajem, który ogłosił chrześcijaństwo religią państwową już w 301 roku.

Krzysztof Zanussi, który 17 czerwca br. skończył 75 lat, przebywa w Armenii jako gość XI międzynarodowego festiwalu filmowego „Złota Morela”, odbywającego się obecnie w Erywaniu.

Reżysera i innych uczestników tego wydarzenia przyjął i pobłogosławił katolikos Garegin II. – Cieszę się, że ten festiwal nadal istnieje, a pozostając wiernym swej dewizie łączenia kultur, już po raz jedenasty za pośrednictwem kina staje się skrzyżowaniem cywilizacji i kultur – powiedział zwierzchnik Kościoła ormiańskiego. Dodał, że w ten sposób impreza ta przyczynia się też do rozwoju kinematografii, współdziałania ludzi filmu i umacniania współpracy kulturalnej.

Nagroda „Jeghici lojs” jest przyznawana w ramach wspomnianego festiwalu a ustanowił ją Ormiański Kościól Apostolski w lipcu 2012. Jest to statuetka, zawierająca w sobie symbolikę chrześcijańską i filmową. Górna jej część przedstawia rybę, będącą symbolem chrześcijaństwa, dolna zaś, na której ryba opiera się ogonem, to trzy półkule, symbolizujące trójjedyność. Oko ryby przypomina obiektyw kamery. Całość dopełniają krzyż i lampa.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -