17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Argentyna: nagroda stolicy dla przedstawienia o św. o Kolbe

Ocena: 0
1562
Musical "Kolbe – tylko miłość jest twórcza", grany w jednym z teatrów Buenos Aires, został wyróżniony nagrodą kulturalną miasta. 20150902 22:22
kg (KAI/AICA) / Buenos Aires


Odebrali ją z rąk deputowanej Victorii Morales Gorleri autor scenariusza i reżyser Carlos Abregú – koordynator generalny ruchu Banuev (Buenos Aires dla nowej ewangelizacji) i kompozytor Ángel Mahler.

W uroczystości wręczenia nagrody wzięli udział ponadto biskupi pomocniczy archidiecezji Buenos Aires: Enrique Eguía Seguí i Alejandro Giorgi, ks. Jorge Twaróg - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie oraz rabin Simon Moguilevsky ze Świątyni Wolność (Libertad) i duchowy przywódca Wspólnoty Żydowskiej w tym kraju.

– Życie Maksymiliana Kolbego i dzieje tych, którzy byli ofiarami holokaustu, zmuszają mnie do zadania sobie pytania, jakie «holokausty» istnieją dzisiaj, jakie «obozy koncentracyjne» są udziałem naszego narodu? – powiedziała, przekazując nagrodę, posłanka. Wyraziła przekonanie, że dziś bardzo wiele osób: dzieci, młodzież, starcy przeżywają takie "obozy", jak uzależnienia, samotność, brak nadziei, handel ludźmi itd. – Można byłoby wymieniać w nieskończoność te «obozy koncentracyjne» i «nazistów», którzy karzą nasz naród. Ale pytanie brzmi: czy rozumiemy w swej duszy, że tylko miłość może nas poprowadzić do zmiany tego stanu rzeczy – stwierdziła Morales.

W czasie uroczystości przedstawiono trzy sceny z widowiska o św. Maksymilianie, a także argentyńską wersję "Błogosławionych Miłosiernych" – hymnu przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Podczas spotkania w lipcu 2016 zaśpiewają go tysiące młodych ludzi z udziałem papieża Franciszka. W tym kontekście bp Giorgi wezwał członków ruchu Banuev, aby byli jego świadkami przed Ojcem Świętym oraz aby "nie pozwolili się okraść z nadziei".

Dziękując za wyróżnienie Mahler opowiedział z wielkim wzruszeniem o życiu polskiego świętego-męczennika. – Kolbe jest światłem, które pozwala nam iść naprzód, wierząc w ludzkość – dodał na zakończenie.

Z kolei reżyser Abregú przyznał, że praca nad tym musicalem "była bardzo ważnym wsparciem naszej misji głoszenia Piękna, które nas kocha, uzdrawia i zbawia". Podkreślił, że nagroda ta jest "dla nas bardzo wzruszająca, gdyż jest to w pewnym stopniu znak na naszej drodze, dodający nam pewności, że przez sztukę możemy wnosić wartości, refleksję i nową nadzieję w świat bardziej przyjazny i braterski".


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter