28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Argentyna: nagroda stolicy dla przedstawienia o św. o Kolbe

Ocena: 0
1669
Musical "Kolbe – tylko miłość jest twórcza", grany w jednym z teatrów Buenos Aires, został wyróżniony nagrodą kulturalną miasta. 20150902 22:22
kg (KAI/AICA) / Buenos Aires


Odebrali ją z rąk deputowanej Victorii Morales Gorleri autor scenariusza i reżyser Carlos Abregú – koordynator generalny ruchu Banuev (Buenos Aires dla nowej ewangelizacji) i kompozytor Ángel Mahler.

W uroczystości wręczenia nagrody wzięli udział ponadto biskupi pomocniczy archidiecezji Buenos Aires: Enrique Eguía Seguí i Alejandro Giorgi, ks. Jorge Twaróg - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie oraz rabin Simon Moguilevsky ze Świątyni Wolność (Libertad) i duchowy przywódca Wspólnoty Żydowskiej w tym kraju.

– Życie Maksymiliana Kolbego i dzieje tych, którzy byli ofiarami holokaustu, zmuszają mnie do zadania sobie pytania, jakie «holokausty» istnieją dzisiaj, jakie «obozy koncentracyjne» są udziałem naszego narodu? – powiedziała, przekazując nagrodę, posłanka. Wyraziła przekonanie, że dziś bardzo wiele osób: dzieci, młodzież, starcy przeżywają takie "obozy", jak uzależnienia, samotność, brak nadziei, handel ludźmi itd. – Można byłoby wymieniać w nieskończoność te «obozy koncentracyjne» i «nazistów», którzy karzą nasz naród. Ale pytanie brzmi: czy rozumiemy w swej duszy, że tylko miłość może nas poprowadzić do zmiany tego stanu rzeczy – stwierdziła Morales.

W czasie uroczystości przedstawiono trzy sceny z widowiska o św. Maksymilianie, a także argentyńską wersję "Błogosławionych Miłosiernych" – hymnu przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Podczas spotkania w lipcu 2016 zaśpiewają go tysiące młodych ludzi z udziałem papieża Franciszka. W tym kontekście bp Giorgi wezwał członków ruchu Banuev, aby byli jego świadkami przed Ojcem Świętym oraz aby "nie pozwolili się okraść z nadziei".

Dziękując za wyróżnienie Mahler opowiedział z wielkim wzruszeniem o życiu polskiego świętego-męczennika. – Kolbe jest światłem, które pozwala nam iść naprzód, wierząc w ludzkość – dodał na zakończenie.

Z kolei reżyser Abregú przyznał, że praca nad tym musicalem "była bardzo ważnym wsparciem naszej misji głoszenia Piękna, które nas kocha, uzdrawia i zbawia". Podkreślił, że nagroda ta jest "dla nas bardzo wzruszająca, gdyż jest to w pewnym stopniu znak na naszej drodze, dodający nam pewności, że przez sztukę możemy wnosić wartości, refleksję i nową nadzieję w świat bardziej przyjazny i braterski".


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter