1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Anatomia buntu

Ocena: 0
819

W kinie niemieckim rozliczenie z komunistyczną przeszłością w byłej NRD od momentu zjednoczenia kraju chodzi pokrętnymi ścieżkami.

fot. Aurora Films / materiały promocyjne

Niemcy do dziś przeżywają traumę i kompleksy z powodu powojennej okupacji po przegranej wojnie i podziale kraju. Świadczy o tym wiele wyprodukowanych tam od lat 90. XX w. filmów na ten temat.

Pojawił się na ekranach nowy, niezwykle interesujący utwór „Milcząca rewolucja”. Ten publicystyczny gatunkowo film został zrealizowany w stylu realistycznej opowieści telewizyjnej, a historia jest przejrzysta i dramatyczna. Akcja rozgrywa się na jesieni 1956 r., kiedy nie było jeszcze muru berlińskiego. Dwaj licealiści z wschodnioniemieckiego miasteczka wybierają się do Berlina Zachodniego pod pretekstem podróży na grób dziadka jednego z nich. Przed powrotem oglądają w kinie reportaż o krwawo stłumionej rewolucji w Budapeszcie. Propaganda w NRD przedstawiała te wydarzenia jako imperialistyczny spisek, więc przejęci chłopcy namawiają klasę do zorganizowania milczącego protestu. Wkrótce spotykają ich oskarżenia i śledztwo o zdradę socjalizmu...

Autorzy filmu oparli scenariusz na autentycznej historii buntu maturalnej klasy w 1956 r., co poprzedziło ucieczkę uczniów na Zachód. Dla współczesnych Niemców przypominanie takich wydarzeń może stanowić moralne alibi, jak to opierali się komunizmowi. W rzeczywistości sytuacja w NRD wyglądała nieco inaczej, a dowodem jest fakt zadziwiającej żywotności u naszych sąsiadów mentalności rodem ze wschodnich landów. W pewnym momencie dyrektor szkoły mówi do szykanowanych maturzystów: „Czy pomogliście Węgrom, czy raczej zaszkodziliście sobie?”. Z rzeczywistą pomocą przyszli wówczas Węgrom Polacy, bo to u nas były możliwości kontaktów z Budapesztem, spowodowane upadkiem stalinizmu. Niezależnie jednak od tych uwag „Milcząca rewolucja” prowokuje do szerszych refleksji nad rozliczeniem Niemców z komunizmem.

„Milcząca rewolucja” (Das schweigende Klassenzimmer), Niemcy, 2018. Scenariusz i reżyseria: Klaus Kraume. Wykonawcy: Leonard Scheicher, Tom Gramenz, Jonas Dassler, Isaiah Michalski i inni. Dystrybucja: Aurora Films

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter