19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Anatomia buntu

Ocena: 0
126

W kinie niemieckim rozliczenie z komunistyczną przeszłością w byłej NRD od momentu zjednoczenia kraju chodzi pokrętnymi ścieżkami.

fot. Aurora Films / materiały promocyjne

Niemcy do dziś przeżywają traumę i kompleksy z powodu powojennej okupacji po przegranej wojnie i podziale kraju. Świadczy o tym wiele wyprodukowanych tam od lat 90. XX w. filmów na ten temat.

Pojawił się na ekranach nowy, niezwykle interesujący utwór „Milcząca rewolucja”. Ten publicystyczny gatunkowo film został zrealizowany w stylu realistycznej opowieści telewizyjnej, a historia jest przejrzysta i dramatyczna. Akcja rozgrywa się na jesieni 1956 r., kiedy nie było jeszcze muru berlińskiego. Dwaj licealiści z wschodnioniemieckiego miasteczka wybierają się do Berlina Zachodniego pod pretekstem podróży na grób dziadka jednego z nich. Przed powrotem oglądają w kinie reportaż o krwawo stłumionej rewolucji w Budapeszcie. Propaganda w NRD przedstawiała te wydarzenia jako imperialistyczny spisek, więc przejęci chłopcy namawiają klasę do zorganizowania milczącego protestu. Wkrótce spotykają ich oskarżenia i śledztwo o zdradę socjalizmu...

Autorzy filmu oparli scenariusz na autentycznej historii buntu maturalnej klasy w 1956 r., co poprzedziło ucieczkę uczniów na Zachód. Dla współczesnych Niemców przypominanie takich wydarzeń może stanowić moralne alibi, jak to opierali się komunizmowi. W rzeczywistości sytuacja w NRD wyglądała nieco inaczej, a dowodem jest fakt zadziwiającej żywotności u naszych sąsiadów mentalności rodem ze wschodnich landów. W pewnym momencie dyrektor szkoły mówi do szykanowanych maturzystów: „Czy pomogliście Węgrom, czy raczej zaszkodziliście sobie?”. Z rzeczywistą pomocą przyszli wówczas Węgrom Polacy, bo to u nas były możliwości kontaktów z Budapesztem, spowodowane upadkiem stalinizmu. Niezależnie jednak od tych uwag „Milcząca rewolucja” prowokuje do szerszych refleksji nad rozliczeniem Niemców z komunizmem.

„Milcząca rewolucja” (Das schweigende Klassenzimmer), Niemcy, 2018. Scenariusz i reżyseria: Klaus Kraume. Wykonawcy: Leonard Scheicher, Tom Gramenz, Jonas Dassler, Isaiah Michalski i inni. Dystrybucja: Aurora Films

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)