29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Allen w Paryżu

Ocena: 0
555

Pojawił się na ekranach film „Niewierni w Paryżu”, nowy utwór Woody’ego Allena.

fot. Kino Świat

Komentowanie kolejnych filmów Allena stało się dla komentatorów i krytyków corocznym rytuałem analizowania złożonej i obsesyjnej osobowości artysty z Nowego Jorku oraz jego problemów z prawem. Z tych analiz jednak niewiele wynika. Od lat nowe dzieła artysty są bowiem do siebie bardzo podobne. Można nawet łączyć kolejne produkcje Allena w jeden wielki obraz. Tym razem jednak warto zwrócić uwagę na głębszy i aktualny kontekst premiery nowego filmu. Pomoże to lepiej zrozumieć ideową atmosferę moralnego upadku, w jakim znajduje się dziś Ameryka.

Allen od lat oskarżany jest o związki pedofilskie z adoptowanymi dziećmi, a także o przemoc domową. Ale reżyser pięćdziesięciu dzieł (m.in. „Annie Hall”, „Zelig”) odrzuca wszystkie prawne i medialne zarzuty. Przed kilku laty ożenił się z nieletnią koreańską dziewczyną, adoptowaną córką byłej żony, i napisał książkę w swojej obronie, atakując przy okazji wszystkich prześladowców, w tym członków rodziny, prokuratorów i media. W wywiadach udzielanych przy okazji premiery „Niewiernych w Paryżu” stary reżyser bagatelizuje wszystkie zarzuty. Twierdzi, że jest zdrowy i szczęśliwy, a nawet planuje nakręcenie kolejnego filmu. Wszystko to świadczy po raz kolejny o zakłamaniu artysty i bagnie obyczajowym, w jakim żyją hollywoodzkie elity kulturalne. Przy okazji dodajmy, że amerykańskie media, zamiast dochodzić prawdy w tej sprawie, zajmują się różnego rodzaju mistyfikacjami sensacyjnymi i sianiem propagandy lewicowej.

W „Niewiernych w Paryżu” Allen jak gdyby nigdy nic odreagowuje swoje problemy, ukazując scenerię jesiennego Paryża jako tło zabawnego komediodramatu, jakby żywcem przeniesionego z Nowego Jorku. Akcja rozgrywa się w pięknych wnętrzach, rezydencjach i biurach zamożnej elity biznesu i kultury. Zadziwia wspaniale fotografowana uroda jesiennych paryskich parków i ulic. Stolica Francji wygląda tu niezwykle atrakcyjnie, lecz pocztówkowo, jak z reklam turystycznych, co ma niewiele wspólnego z rzeczywistym obrazem aktualnych wydarzeń, jakie rozgrywają się w tym mieście. Akcja filmu jest prosta, ale obfituje w niespodzianki i liczne przypadki. Młoda Fanny, żona przedsiębiorcy powiązanego z półświatkiem, spotyka na ulicy Alaina, sympatię z lat szkolnych, spędzonych w Nowym Jorku. Powracają wspomnienia i dochodzi do romansu. Zaborczy i obsesyjnie zazdrosny mąż, domyślając się prawdy, wynajmuje detektywa i gangsterów. Dochodzi do dramatycznych wydarzeń, naznaczonych osobliwymi przypadkami, w których ważną rolę odgrywa wścibska i inteligentna matka Fanny…

Z filmu Allena nie wynika żaden morał. Sam twórca podkreśla w wywiadach, że jako wrodzony pesymista i hipochondryk miał na celu tylko pokazanie przypadków w ludzkim życiu, a nie stawianie moralnych diagnoz. Czy zatem warto robić szum wokół kolejnych dzieł i dowcipów tego przecenianego w gruncie rzeczy artysty?


Niewierni w Paryżu” („Coup de Chance”). USA/Wielka Brytania, 2023. Scenariusz i reżyseria: Woody Allen. Wykonawcy: Lou de Laage, Niels Schneider, Valerie Lemercier, Melvil Poupaud i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter