24 stycznia
poniedziałek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

202. urodziny Moniuszki online

Ocena: 4.8
735

W środę 5 maja o godzinie 19.00 odbędzie się premiera koncertu Marii Pomianowskiej & przyjaciół pt. Moniuszko z 1000 i jednej nocy na vod.teatrwielki.pl.

Fot. Teatr Wielki

Mimo że Teatr Wielki pozostaje zamknięty, chciałby upamiętnić urodziny Moniuszki. TW-ON zaprasza publiczność do odwiedzania strony internetowej oraz platformy vod i świętowania urodzin kompozytora.

Maria Pomianowska to doskonale znana multiinstrumentalistka i wokalistka, która przedstawiła popularne utwory kompozytora w zupełnie nowej aranżacji bez słów, a głos ludzki został wykorzystany jako wokaliza. Oprócz tego w trakcie koncertu usłyszymy muzykę klasyczną i ludową oraz instrumenty etniczne z różnych stron świata. To wyjątkowe połączenie tradycji muzycznej sześciu kontynentów z wybranymi utworami Moniuszki.

Materiał na płycie zabiera nas do samego serca polskiej muzyki, którym jest twórczość Moniuszki, ale poprzez swe bajkowe odsłony, bogatymi wzorami dźwięków pustyni, stepu czy oceanu, wprowadza słuchacza w świat muzycznej fantazji. Wiele pieśni Moniuszki, które opracowałam, łączy się z echem melodii Dalekiego Wschodu, Indii czy Afryki. […] Ta niezwykła wyprawa ukazuje piękno wybranych dzieł kompozytora w nowym świetle. Wydobywa walory, które być może po raz pierwszy zauważymy wpisując je w barwy instrumentów etnicznych.

– opowiada dr hab. Maria Pomianowska.

Gala otwarcia 10. Konkursu Moniuszkowskiego na platformie VOD

To był wyjątkowy wieczór. 5 maja 2019 roku podczas koncertu inaugurującego 10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. S. Moniuszki na dużej scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Wystąpili laureaci poprzednich edycji, m.in.: Ewa Tracz, Urszula Kryger, Jakub Józef Orliński i Rafał Bartmiński.

Towarzyszyła im Orkiestra TW-ON pod batutą Tadeusza Kozłowskiego.

Koncert dostępny na vod.teatrwielki.pl.

Nowy odcinek vloga Operowym głosem

Czy o Moniuszce zostało powiedziane już wszystko? W najnowszym odcinku vloga, odkryjemy ciekawostki z życia kompozytora, której są z pewnością mniej znane miłośnikom opery. Operowym głosem to pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu. Młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki świata opery i stara się obalić wiele związanych z nim mitów funkcjonujących w powszechnej świadomości.

Operowym głosem #6 – Jak zostać kompozytorem? Moniuszko bez cenzury

Oprócz tego warto zobaczyć innych moniuszkowskich spektakli dostępnych na VOD: Halki (wileńskiej) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opery Flis przygotowanej przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz spektaklu Paria w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu. Najpiękniejsze pieśni Moniuszki usłyszymy w wykonaniu Olgi Pasiecznik przy akompaniamencie Ewy Pobłockiej. A dla najmłodszych melomanów na naszej platformie cykl edukacyjny Moni i Uszko oraz na wirtualny spacer po teatrze - Być Wielkim Teatr Wielki!

Już od dzisiaj dla zwiedzających jest otwarta Galeria Opera, gdzie można zobaczyć wystawę malarstwa Jana Cybisa oraz do Muzeum Teatralnego - wystawa w Foyer dolnym Teatru Wielkiego: Tango. Opera, teatr, kabaret.

Spacer po stolicy z Moniuszką!

W serwisu moniuszko200.pl, znajdziemy niezwykły spacerownik online po Warszawie. Dzięki niemu spojrzymy na miasto oczami kompozytora, a także zwiedzimy miejsca, które go upamiętniają.

Spacerując, pamiętaj o zachowaniu dystansu, zakryj nos i usta. A tym, którzy wolą pozostać w zaciszu domowym, TW-ON proponuje spacer wirtualny po wystawie Viva Moniuszko! w Galerii Opera.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył, a na życie rzucił światło przez Ewangelię.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,22-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter