23 października
piątek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

20. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego

Ocena: 0
1576
Wykonanie „Credo” – monumentalnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – będzie kulminacyjnym wydarzeniem 20. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego w dniach 2-4 października w Bielsku-Białej.
2015-09-09 19:22
rk (KAI) / Bielsko Biała, mz
 
Dzieło wykonają w miejscowym kościele św. Maksymiliana Kolbego muzycy pod batutą samego kompozytora.

Na jubileuszową, 20. edycję festiwalu złożą się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. Wśród wykonawców pojawią się wybitne postaci polskiego muzyki, m.in. Jerzy Maksymiuk, Mirosław Jacek Błaszczyk, Adam Zdunikowski i Iwona Hossa.

Podczas kolejnych dni imprezy publiczność usłyszy m.in. „Trzy utwory w dawnym stylu” H.M. Góreckiego, „Koncert fortepianowy e-moll” F. Chopina, "Krzesanego” W. Kilara i „Koncert skrzypcowy fis-moll” H. Wieniawskiego.

Na zakończenie festiwalu usłyszeć będzie można „Credo” Krzysztofa Pendereckiego. Utwór wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej i Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni. Solistami będą Iwona Hossa, Ewa Vesin, Agnieszka Rehlis, Adam Zdunikowski i Wojciech Gierlach. Dyrygować będzie sam Krzysztof Penderecki.

„Credo” na pięć głosów solowych, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę powstawało w latach 1997-98. Dzieło zostało zadedykowane dyrygentowi Helmuthowi Rillingowi, pod którego batutą wykonano je po raz pierwszy 11 lipca 1998 r. na festiwalu w Oregonie. Kompozytor oparł się na tzw. Credo Nicejskim, które włączono do liturgii w XI wieku. W oryginalny tekst mszalny wprowadził osiem pieśni, hymnów i tekstów sakralnych komentujących i podkreślających znaczenia wersetów wyznania wiary.

Pomysłodawcą i patronem tej najważniejszej muzycznej imprezy w stolicy Podbeskidzia jest zmarły 5 lat temu Henryk Mikołaj Górecki. W 2003 przyznano mu honorowe obywatelstwo Bielska-Białej. W 1996 roku w bielskiej świątyni kompozytor po raz pierwszy dyrygował wykonanim swej słynnej III Symfonii.

15 października 2005 roku w bielskim kościele pw. św. Maksymiliana odbyła się światowa premiera III Kwartetu Smyczkowego „Pieśni śpiewają” Góreckiego w wykonaniu Kronos Quartet. W tym samym roku podczas Festiwalu Górecki spotkał się z K. Pendereckim, co zapoczątkowało wielką przyjaźń między nimi.

Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, które jest przyznawane osobom świeckim. Zmarł 12 listopada 2010 roku w wieku 77 lat.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Piątek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-6; Ps 24,1b-6; Łk 12,54-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter