23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

17 obiektów powalczy o tytuł "Zabytku zadbanego"

Ocena: 0
322

Do tegorocznej edycji konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” zgłoszono 94 obiekty. Jury wyłoniło spośród nich 17, które powalczą o nagrody w czterech kategoriach. Spośród nominowanych, 7 miejsc to obiekty, które teraz lub w przeszłości pełniły funkcje sakralne.

Dawny zespół klasztorny karmelitów bosych w Zagórzu. fot. Mateusz Terebecki/Wikimedia Commons

W kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu” nominowane zostały: dawne kolegium jezuickie, a obecnie siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku (woj. dolnośląskie), kaplica zamkowa Świętego Tomasza Becketa w Raciborzu (woj. śląskie), kościół NMP Panny w zespole zamkowym w Malborku (woj. pomorskie) oraz Pałac w Rogalinie (woj. wielkopolskie).

W kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)” nominowane zostały: dawny zespół klasztorny karmelitów bosych w Zagórzu (woj. podkarpackie), zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy (woj. wielkopolskie), zespół pałacowo-parkowy w Patrykozach (woj. mazowieckie) oraz zespół zabytkowy Twierdzy Przemyśl – reprezentatywne elementy systemu warownego (woj. podkarpackie).

O nagrodę w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych” walczą: dawny kościół ewangelicki, obecnie Skarbiec Kultury Europejskiej w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie), dawny żydowski dom przedpogrzebowy, obecnie Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (woj. śląskie), pałac w Kościelcu Kolskim, obecnie siedziba Zespołu Szkół Plastycznych w Kole (woj. wielkopolskie), a także skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie).

W kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” nominację otrzymał budynek drewniany, dawniej nazywany wytwórnią fajek, w Zborowskiem (woj. śląskie).

W kategorii „Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne” nagroda trafi do zarządców jednego z trzech obiektów: dawnej łaźni łańcuszkowej kopalni „Luiza” w Zabrzu (woj. śląskie), dworca kolejowego Wieliczka Park (woj. małopolskie) lub wiaduktu kolejowego na ulicy Kunickiego w Lublinie (woj. lubelskie).

Ostatnią z kategorii jest „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”. Tutaj laureatem została kaplica Trójcy Świętej na zamku w Lublinie (woj. Lubelskie).

Zwycięzców konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia br. w Operze Nova w Bydgoszczy.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły