17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

150 lat temu zmarł Stanisław Moniuszko - obchody

Ocena: 0
900

4 czerwca 1872 r. zmarł Stanisław Moniuszko - jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, który pozostawił po sobie niezwykle bogatą twórczość - przypomniano w piątek na stronie resortu kultury. MKiDN opublikował również program obchodów 150. rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki.

Fot. www.gov.pl/web/kultura

"Moniuszko przeszedł do historii jako +ojciec polskiej opery narodowej+, czołowy przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej, a także twórca muzyki kameralnej, baletowej, utworów fortepianowych i organowych" - podkreślono w informacji resortu kultury.

Wyjaśniono, że "w związku z obchodami 150. rocznicy śmierci kompozytora instytucje prowadzone i współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowały wiele artystycznych wydarzeń". Oto one:

W sobotę (4 czerwca) w Bazylice Świętego Krzyża o godz. 13 odbędzie się Msza święta, podczas której wykonane zostaną dwa utwory sakralne Stanisława Moniuszki "O, Mario, bądź pozdrowiona" i "Ojcze z niebios Boże, Panie" z opery "Halka". O godz. 14 rozpocznie się koncert utworów Moniuszki z udziałem Wioletty Chodowicz (sopran), Anny Kutkowskiej-Kass (sopran koloraturowy), Michała Skiepko (tenor), Adama Zdunikowskiego (tenor), Witolda Żołądkiewicza (baryton), Michała Dąbrowskiego (organy) i Roberta Morawskiego (pianista).

Z kolei Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, którego kompozytor był jednym z założycieli, przygotowało Nadzwyczajny koncert Kwartetu Prima Vista, który rozpocznie się o godz. 19 w Sali Koncertowej Pałacu Szustra. W programie wydarzenia znalazły się: I i II Kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki, "Divertimento" Macieja Radziwiłła oraz "Fantazja na tematy polskie" Karola Kurpińskiego.

"W Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja popularno-naukowa i artystyczna pt. +Stanisław Moniuszko i wyobraźnia romantyczna+. Wydarzenie pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dofinansowane z programu +Muzyka+, towarzyszy czwartej edycji organizowanego corocznie festiwalu +Moniuszko na Trakcie Królewskim+" - przypomniano na stronie MKiDN.

Również w sobotę w Filharmonii Zielonogórskiej o godz. 19 "Polonezem" z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki zainaugurowany zostanie koncert "Czerwcowa Serenada", odbywający się w ramach dofinansowanego przez MKiDN festiwalu "Klasyka bez granic".

W niedzielę (5 czerwca) o godz. 12 w Sali Koncertowej Pałacu Szustra w Warszawie odbędzie się koncert pieśni i arii Stanisława Moniuszki pt. "Stanisławowi Moniuszce In Memoriam" w wykonaniu Anny Kutkowskiej-Kass (sopran koloraturowy) i Ewy Pelweckiej (fortepian). Podczas koncertu zabrzmią, m.in.: "Prząśniczka", "Znasz-li ten kraj", "Złota rybka", a także arie z oper "Hrabina" i "Straszny Dwór".

O godz. 19 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprezentowana zostanie opera Moniuszki pt. "Straszny Dwór" w reżyserii Ryszarda Peryta, zrealizowana w roku jubileuszowej 200. rocznicy urodzin kompozytora. Orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej poprowadzi Dawid Runtz. Wystąpią: Adam Kruszewski, Gabriela Kamińska, Monika Ledzion-Porczyńska, Sylwester Smulczyński, Jacek Szponarski, Paweł Michalczuk, Aneta Łukaszewicz, Sławomir Jurczak, Piotr Kędziora, Małgorzata Bartkowska, Mikołaj Zgódka, Ewa Mikulska wraz z Zespołem Wokalnym Polskiej Opery Królewskiej.

Pieśni Moniuszki znalazły się również w programie koncertu Małgorzaty Trojanowskiej (sopran) i kwartetu smyczkowego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, który rozpocznie się w niedzielę o godz. 19 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.

W poniedziałek (6 czerwca) w Teatrze Wielkim w Łodzi o godz. 18, w ramach cyklu koncertów "Nie tylko opera" realizowanych w Roku Romantyzmu Polskiego, artyści teatru wykonają pieśni ze "Śpiewników domowych" Moniuszki.

"Również w poniedziałek rozpocznie się największy i najważniejszy konkurs wokalny w Polsce – 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, stworzony w 1992 r. przez Marię Fołtyn" - napisano na stronie MKiDN. Patronat nad tegoroczną edycją organizowanego przez Teatr Wielki–Operę Narodową wydarzenia objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Wydarzenie zakończy się 11 czerwca recitalem pieśni polskiej w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego oraz Michała Biela – laureatów 9. edycji konkursu moniuszkowskiego" - wyjaśniono.

12 czerwca w Teatrze Wielkim w Poznaniu o godz. 18 odbędzie się koncert pt. "Moniuszko Kameralnie". Obok pieśni m.in. w aranżacji dyrygenta Rafała Kłoczko, wybrzmi także II Kwartet smyczkowy F-dur. Wśród wykonawców: soliści – Monika Mych i Dominik Sutowicz, którym akompaniować będzie Olena Skrok oraz muzycy: Sławomir Heinrychowski (klarnet) i Paulina Jagoda Graś-Łukaszewska (flet), a także Moniuszko String Quartet – zespół tworzony przez koncertmistrzów i solistów orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Z kolei 14 sierpnia w ramach koncertu inauguracyjnego XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej o godz. 20 zabrzmią "Widma" i kantata "Nijoła" Stanisława Moniuszki w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej i zespołu Europa Galante.

We wrześniu i październiku w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie zorganizowane zostaną występy laureatów konkursów wokalnych, w programie których znajdą się utwory Moniuszki. "Jesienią Stanisławowi Moniuszce poświęcony będzie również koncert edukacyjny z serii +Kalejdoskop+ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia" - poinformowano na stronie resortu kultury.

Na 11 listopada w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zaplanowano premierę widowiska scenicznego pt. "Widma" Stanisława Moniuszki w reżyserii Piotra Tomaszuka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter