9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

14. Jazzowe Spotkania Filmowe w Warszawie

Ocena: 0
416

Skrzypek jazzowy Adam Bałdych oraz formacja Marcin Wasilewski Trio wystąpią podczas 14. Jazzowych Spotkań Filmowych – 10 i 11 marca - których gościem będzie Feliks Falk.

fot. wikipedia by Stiopa - Praca własna, CC BY-SA 4.0

– Nasz cykl Jazzowe Spotkania Filmowe poświęcony jest prezentacji najważniejszych obrazów Polskiej Szkoły Filmowej i jej twórców. W tym roku kontynuujemy pokazy skupione wokół Kina Moralnego Niepokoju, uznawanego za niezwykle istotne zjawisko nie tylko w polskiej kinematografii lat 1976-1981, ale w całej historii powojennego naszego kina – powiedziała PAP Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje to wydarzenie.

10 marca odbędzie się koncert Adam Bałdych Imaginary Quartet. Liderem zespołu jest naturalnie Adam Bałdych, wirtuoz skrzypiec i kompozytor.

Bałdych w wieku 16 lat został okrzyknięty "cudownym dzieckiem". Europejskim debiutem, który otworzył przed nim najważniejsze sceny kontynentu, była nagrana dla słynnej wytwórni Act Music płyta "Imaginary Room" z udziałem europejskiej czołówki muzyków jazzowych (Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset). Płyta stała się bestsellerem. Muzyk zapraszany bywa na największe festiwale jazzowe Europy, jak Montreux Jazz Festival czy London Jazz Festival. Jego ostatni album "Brothers" nagrany wraz z Helge Lien Trio i Tore Brunborgiem dla tej samej wytwórni stał się również wydarzeniem. Jest laureatem wielu nagród.

Specjalnym gościem JSF będzie Feliks Falk, reżyser filmu "Wodzirej" z 1978 r., którego projekcja odbędzie się tego wieczoru. "Wodzirej" to jeden z najważniejszych filmów "kina moralnego niepokoju". Jerzy Stuhr stworzył w nim jedną z wielkich kreacji aktorskich. Film otrzymał nominację do Złotych Lwów na FPFF w Gdańsku, a Jerzy Stuhr nagrodę główną na festiwalu w Chicago.

Feliks Falk jest reżyserem filmowym i teatralnym, autorem scenariuszy filmowych, sztuk scenicznych, telewizyjnych. Jest absolwentem warszawskiej ASP oraz PWSFiT w Łodzi. Zdobywa za swoją twórczość wiele nagród, m.in.: za film "Bohater roku" na FPFF w Gdyni; za film "Komornik", uhonorowany został Orłem, Polską Nagrodą Filmową oraz nagrodą jury ekumenicznego na MFF w Berlinie; "Joannę", doceniono na FPFF w Gdyni. Feliks Falk wchodził w skład grupy scenarzystów, którzy współpracowali przy powstawaniu scenariusza filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

W drugim dniu JSF (11 marca) zagra Marcin Wasilewski Trio, w którego tworzą obok lidera Marcina Wasilewskiego, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i grający na perkusji Michał Miśkiewicz. Muzycy Tria to jedyni – obok Tomasza Stańki i Macieja Obary – polscy artyści w katalogu prestiżowej wytwórni ECM Records. Zespół aktywnie koncertuje na międzynarodowych festiwalach w Europie i na świecie.

Z Tomaszem Stańko nagrali dla ECM trzy płyty - "Soul of Things" (2002), "Suspended Night" (2004) i "Lontano" (2006). W 2005 roku wydali swój pierwszy album dla wytwórni ECM, zatytułowany "Trio". Pod takim właśnie szyldem w kolejnych latach ukazały się kolejne albumy: "January" (2008), "Faithfull" (2011), "Spark Of Life" ( 2014), czwarty w wytwórni ECM Records (w zaledwie sześć tygodni od premiery album uzyskał w Polsce status Złotej Płyty).

Tego niedzielnego wieczoru gościem JSF będzie Janusz Wróblewski, krytyk filmowy, publicysta "Polityki", który przedstawi publiczności film Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek" - obraz z 1981 roku, z wybitną kreacją aktorską Bogusława Lindy. Film uhonorowany był wieloma nagrodami, wśród których były: Brązowe Lwy Gdańskie - najlepsza główna rola męska dla Bogusławy Lindy, Srebrne Lwy Gdańskie - najlepszy scenariusz dla Krzysztof Kieślowskiego, nominacja do Złotych Lwów FPFF w Gdyni itd.

W ramach JSF publiczność będzie uczestniczyć w finisażu wystawy fotografii Marka Karewicza "Krzysztof Komeda w obiektywie".

Marek Karewicz jest najbardziej cenionym polskim fotografem sceny jazzowej. Fotografował niemal wszystkich polskich muzyków jazzowych, a także m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych - m.in. serii "Polski Jazz", autorem i współautorem, a także bohaterem wielu książek i albumów poświęconych muzyce i muzykom jazzowym. Ma na koncie album fotograficzny "This Is Jazz" oraz napisany wspólnie z Tomaszem Dominikiem tomik wspomnień "Moja Warszawka lat 60-tych".

14. Jazzowe Spotkania Filmowe 2018, zorganizowane przez Fundację Jazz Art, odbywać się będą w warszawskim Domu Kultury Kadr o godz. 18-tej przy ul. Przemysława Gintrowskiego 32. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter