29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

100. urodziny Karola Wojtyły w CMJP2

Ocena: 0
1804

WYDARZENIA NAUKOWE

Premiera książki „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka”

W październiku 2020 roku w serii „Jubileusze” Narodowego Centrum Kultury, we współpracy wydawniczej z Centrum Myśli Jana Pawła II, zostanie opublikowana książka „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka”. W skład opracowania wejdzie kilkanaście artykułów, które przybliżą wielowymiarowość życia Karola Wojtyły i jego rozległe zainteresowania intelektualne oraz nakreślą oryginalność jego nauczania w odniesieniu do najważniejszych problemów i wyzwań współczesności. Publikację charakteryzuje podejście problemowe, dzięki któremu czytelnik będzie miał szansę prześledzić, jak na przestrzeni lat kształtowała się myśl Karola Wojtyły w kolejnych rolach: jako twórcy idei, głowy Kościoła katolickiego, przywódcy i dyplomaty, człowieka kultury i papieża dialogu.

Dzieła literackie i teatralne, tom II, Poezje dojrzałe (1946-2003)

Literatura i teatr to dziedziny twórczości bliskie Karolowi Wojtyle od czasów nauki w wadowickim gimnazjum. Przygotowany przez wydawnictwo ZNAK i Centrum Myśli Jana Pawła II zbiór zawierający
wiele osobistych tekstów to swego rodzaju literacki dziennik, który daje czytelnikom poczucie prywatnego spotkania z autorem oraz tworzy okazję do prześledzenia jego drogi twórczej na przestrzeni ponad 50 lat. Tom obejmuje utwory poetyckie napisane w latach 1946–2003, w tym te najsłynniejsze: Tryptyk rzymski, Brat naszego Boga czy Pieśń o blasku wody. Antologia zawiera także teksty nieznane dotąd czytelnikom i do tej pory niepublikowane. Prezentowane utwory obrazują dynamikę rozwoju poetyckiego talentu Karola Wojtyły, ale także ujawniają personalistyczny aspekt jego myślenia, widoczny w rozważaniach o miejscu człowieka w świecie i sensie jego życia.
Tom został wydany pod koniec marca 2020 i jest obecnie dostępny w księgarniach. W sprzedaży znajduje się także tom pierwszy dzieł literackich obejmujący juwenilia – wczesne dzieła literackie Karola Wojtyły. Tom trzeci, zawierający dzieła dramatyczne, ukaże się pod koniec 2020 roku.
Wszystkie trzy tomy będą stanowić pełne krytyczne wydanie dzieł literackich papieża.

I pielgrzymka – czerwiec 1979 r. tom I

Publikacja przygotowana przez prof. Pawła Skibińskiego jest opracowaniem pierwszej naukowej biografii św. Jana Pawła II z wykorzystaniem źródeł archiwalnych i multimedialnych zamieszczonych na portalu JP2online. W tomie podjęte zostały następujące zagadnienia: pierwszy rok pontyfikatu i problemy, z jakimi mierzył się Jan Paweł II; pielgrzymka do ojczyzny analizowana w kontekście kluczowego wydarzenia w historii Polski – pierwszej w dziejach wizyty głowy Kościoła katolickiego, która staje się wydarzeniem społecznym; pielgrzymka jako wstęp do „Solidarności”; skutki pielgrzymki i jej ślady w kulturze, sztuce, architekturze, działaniach społecznych.
Publikacja wydawana jest wspólnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Państwowy Instytut Wydawniczy.

„Listy na czas przełomu”, październik

Korespondencja między kardynałem Stefanem Wyszyńskim a papieżem Janem Pawłem II w latach 1978–1981
Książka zawiera niepublikowane do tej pory listy kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II z pierwszych czterech lat pontyfikatu. Reakcje na wybór papieża; zabezpieczenie swobodnej działalności Kościoła w Europie Środkowej i Wschodniej pod reżimem komunistycznym; diagnoza sytuacji partii komunistycznej w okresie „Solidarności”; reakcja papieża na wprowadzenie stanu wojennego, to tylko niektóre z wątków podejmowanych w listach.
Wydanie uzupełniają komentarze prof. Hanny Suchockiej, prof. Olafa Żylicza, prof. Pawła Skibińskiego, pokazujące znaczenie współpracy tych dwóch wielkich osobowości Kościoła katolickiego. Książka przygotowana z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły oraz beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego ukaże się w maju 2020 roku nakładem Wydawnictwa WAM oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Czytanie Karola Wojtyły

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na czytanie tekstów Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
W stulecie urodzin Karola Wojtyły w jego tekstach będziemy szukać śladów jego doświadczeń, przemyśleń, które w dużej mierze pozostają aktualne po dziś dzień. Do wspólnego czytania zostali zaproszeni wybitni artyści, którzy będą czytać zarówno jego utwory literackie, jak również dzieła filozoficzne, teologiczne oraz listy.
Czytanie odbywać się będzie raz w miesiącu, a każde spotkanie będzie miało swój temat przewodni – miłość, wolność, pamięć, prawda.
Spotkanie będzie składało się z półgodzinnej lektury tekstu, a następnie swobodnej, moderowanej rozmowy.

Aleksandra Zapotoczny, „Zaskoczył nas... Bohaterowie pontyfikatu Jana Pawła II”

Centrum Myśli Jana Pawła II objęło patronatem publikację Aleksandry Zapotoczny Zaskoczył nas... Bohaterowie pontyfikatu Jana Pawła II (Wydawnictwo M, Kraków 2020).
Publikacja Aleksandry Zapotoczny przedstawia pontyfikat papieża Polaka oczami naocznych świadków. Wśród nich są: kard. Leonardo Sandri, który ogłosił odejście Jana Pawła II do domu Ojca; kard. Józef Tomko, inicjator rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego; ks. prałat Sławomir Oder, postulator tego procesu; kard. Stanisław Dziwisz i abp Mieczysław Mokrzycki – papiescy sekretarze; ks. prałat Paweł Ptasznik, który przetłumaczył papieski testament na język włoski; brat Marian Markiewicz CFCI, kierowca kard. Wojtyły w Rzymie i podczas konklawe w roku 1979; Jaś Gawroński, który jako pierwszy dziennikarz przeprowadził z papieżem wywiad, oraz wielu innych, którzy podtrzymują pamięć o Janie Pawle II z potrzeby serca.

PROJEKTY INNYCH INSTYTUCJI

MKiDN włącza się w obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wraz z wieloma instytucjami kultury w całym kraju – zaplanowało szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Ze względu na obecną sytuację część z nich zostanie zrealizowana w Internecie, a część jest już przeniesiona na drugą połowę roku (16 października będziemy obchodzić 42. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża).

W uroczyste obchody włączają się m.in. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Biuro Programu „Niepodległa”, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzea Narodowe w Warszawie, Kielcach, Szczecinie i Krakowie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce. Instytucje te zaplanowały wystawy, koncerty, wykłady, festiwale, serial animowany, spotkania poetyckie czy muzealne lekcje historii.

Instytucją, która przenosi swoje działania do sieci, jest m.in. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Na stronie Muzeum zamieszczane są nowe odcinki animowanego serialu inspirowanego życiem Jana Pawła II pt. „Karol”. Zamek Królewski w Warszawie we współpracy ze stroną włoską przygotował wyjątkową wystawę „Arcydzieła z Watykanu”, która – wstępnie – została przeniesiona na 15 października.

„Festiwal Decalogue”, organizowany przez Muzeum II Wojny Światowej i zaplanowany na 13 czerwca, również odbędzie się w późniejszym terminie, najprawdopodobniej jesienią.

Informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń będą na bieżąco publikowane na stronach internetowych muzeów.

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do wspólnego świętowania 100. urodzin Karola Wojtyły!

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter