7 czerwca
niedziela
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

100. urodziny Karola Wojtyły w CMJP2

Ocena: 0
328

Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły przygotowało wiele wydarzeń i projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych, które przybliżają bogaty dorobek papieża i pokazują aktualność nauczania wobec wyzwań i dylematów współczesności. Hasłem 100. urodzin Wojtyły są słowa „Uczyń z życia arcydzieło” – parafraza fragmentu Listu do artystów Jana Pawła II z 1999 roku.

Fot. Centrum Myśli Jana Pawła II

Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania, jest humanistyczne przesłanie pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być niezwykłe w swojej zwyczajności. To historia człowieka, który pokazał, jak można żyć pięknie, jak uczynić ze swego życia prawdziwe arcydzieło.

Przekonuje o tym Centrum Myśli Jana Pawła II, które na setną rocznicę urodzin papieża - Polaka przygotowało kilka wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Inauguracja portalu JP2online, 18 maja

Dokładnie w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły uruchomiony zostanie oficjalnie portal JP2online - przygotowywana od 2016 roku innowacyjna wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II.

Na portalu znajdą się w jednym multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie, artykuły na temat życia i nauczania Jana Pawła II. Portal będzie dostępny początkowo w polskiej i angielskiej wersji językowej. Część zbiorów będzie dostępna do pobrania i wykorzystania w projektach edukacyjnych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym. Celem tego wieloletniego projektu było zachowanie i udostępnienie szeroko rozumianej spuścizny po papieżu, przede wszystkim: multimediów, fotografii, dokumentów archiwalnych, które są  rozproszone w archiwach wielu organizacji państwowych i kościelnych.

Cały kontent portalu JP2online to prawdziwy skarbiec informacji o Janie Pawle II, jednak szczególną uwagę warto zwrócić na Multimedialny Biogram Karola Wojtyły. Za pomocą ciekawej grafiki, animacji, materiałów audiowizualnych i tekstu przybliża on wydarzenia, osoby i miejsca, które ukształtowały Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Siedem rozdziałów multimedialnego biogramu będzie udostępnianych stopniowo – pierwsza część już 18 maja, a ostatnia 16 października (data konklawe w 1978 roku).  Już same tytuły rozdziałów ukazują sposób prezentacji osoby Karola Wojtyły:  Lolek, Karol, Kapłan, Wujek, Pasterz, Profesor i Jan Paweł II. Niektóre materiały archiwalne ilustrujące ten bogaty życiorys właśnie w ramach biogramu będą miały swoją premierę

- informuje Centrum Myśli Jana Pawła II. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

WYDARZENIA KULTURALNE

Prawykonanie utworu „The Fire of Mercy” Paula Mealora, październik

Dla uczczenia jubileuszu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły Centrum Myśli Jana Pawła II zamówiło wyjątkową kompozycję u jednego z najbardziej cenionych kompozytorów brytyjskich – prof. Paula Mealora. Utwór „The Fire of Mercy” w całości jest oparty na słowach Jana Pawła II o znaczeniu miłosierdzia na świecie. Prawykonanie odbędzie się podczas koncertu papieskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w ramach cyklu „Interpretacje muzyki chóralnej”.
W trakcie koncertu zabrzmią także dzieła sakralne twórców polskich, m.in. utwory nagrodzone w pierwszej edycji Konkursu Kompozytorskiego JP2 zorganizowanego przez Centrum. Wykonawcą koncertu będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula. Jako ciekawostkę warto dodać, że Paul Mealor skomponował Ubi Caritas et Amor – utwór na ślub księcia Williama i Kate Middleton w 2011.

Wydanie nowych kompozycji chóralnych opartych na słowach Jana Pawła II

W związku z jubileuszem 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły Centrum Myśli Jana Pawła II wydaje zbiór nowych utworów inspirowanych słowami Jana Pawła II, przeznaczonych na chór mieszany a cappella. Publikacja jest pokłosiem Konkursu Kompozytorskiego JP2 zorganizowanego przez Centrum. W skład publikacji wejdą nagrodzone i wyróżnione utwory autorstwa Katarzyny Danel, Michała Malca, Jakuba Szafrańskiego, Ivana Vrublevskyiego, Aleksandry Chmielewskiej i Michała Sołtysika. Utwory te zostały po raz pierwszy wykonane przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula podczas koncertu finałowego na Zamku Królewskim w Warszawie w 2018 r. Zbiór wzbogacą także kompozycje Zuzanny Falkowskiej, Marka Raczyńskiego oraz Jana Krutula – dyrektora konkursu. Poprzez publikację pragniemy popularyzować najnowszą kulturę polską, a zwłaszcza twórczość młodych, utalentowanych artystów. Wierzymy, że dzięki dostępnym materiałom nutowym nowe kompozycje zabrzmią w salach koncertowych w Polsce i na świecie. Partnerem merytorycznym jest wydawnictwo Chopin University Press. Więcej informacji na stronie www.kompozytorzyjp2.pl.
Film z konkursu Kompozytorzy JP2 – fragmenty nagrodzonych kompozycji.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”

Zaprojektowana zgodnie z wystawienniczą ideą „gotowa do druku” ekspozycja jest od kilku tygodni pozyskiwana nieodpłatnie w formie cyfrowej przez instytucje, szkoły, parafie, organizacje pozarządowe i samorządy do dalszego upowszechniania. Do dziś wystawa w wersji polskiej lub angielskiej została wysłana do około 350 podmiotów w Polsce oraz do kilkudziesięciu miejsc za granicą, w tym do Nowego Jorku, Tokio czy Curaçao.
 W przygotowaniu jest wersja online, która zostanie udostępniona na platformie Google Arts&Culture. Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski, wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.
Instytucje zainteresowane bezpłatnym pozyskaniem wystawy wszelkie informacje znajdą na stronie centrumjp2.pl.

Wykłady na Zamku Królewskim w ramach wystawy „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II” (od 15 października)

Wystawa przygotowana przez Zamek Królewski w Warszawie we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II stanowi zaproszenie do towarzyszenia Karolowi Wojtyle w drodze do jego powołania kapłańskiego, posługi biskupiej, wstąpienia na tron papieski oraz będzie okazją do przypomnienia papieskiego nauczania podczas ośmiu pielgrzymek do Polski. Zostaną na niej zaprezentowane dzieła sztuki znajdujące się w zbiorach Muzeów Watykańskich, Papieskiej Rady do Spraw Kultury, Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu, Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, a także artefakty z kolekcji prywatnych i licznych polskich instytucji.
Szczególne miejsce w przygotowanej ekspozycji zajmuje słynne renesansowe arcydzieło – „Madonna z Dzieciątkiem” autorstwa Fra Angelico oraz archiwalia związane z Karolem Wojtyłą, przechowywane w instytucjach rzymskich.
Wystawie będą najprawdopodobniej towarzyszyć wykłady czołowych przedstawicieli różnorodnych dyscyplin naukowych. Wśród nich można wymienić m.in. prof. Hannę Suchocką, prof. Tadeusza Borutę, prof. Jana Żaryna, bp. Michała Janochę.

WYDARZENIA EDUKACYJNE

100. urodziny Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Świętowanie online

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w dniu 18 maja zapraszamy do wspólnego świętowania na profilu Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II na Facebooku: www.facebook.com/stypendiajp2/. Poprzez szereg szeroko adresowanych aktywności chcemy przybliżyć postać i dokonania Jana Pawła II. Ich wspólnym mianownikiem będzie młodość. Będzie można poznać zarówno młodość samego Karola Wojtyły, jak i jego nauczanie skierowane do ludzi młodych. Chcemy ten szczególny dzień spędzić razem –  mimo że na odległość.
Dlatego też wiele z propozycji będzie opierało się na aktywnym uczestnictwie odbiorców. Nie zabraknie wyzwań, dobrej zabawy i odrobiny zdrowej rywalizacji. Konkursy z nagrodami, zagadki, quizy poza szansą na zdobycie wiedzy (i nagród), będą też doskonałą okazją do integracji oraz radosnego świętowania tego jubileuszu.

"Uczyń z życia arcydzieło", czyli kilka słów o tym, jak Jan Paweł II inspiruje dzisiaj młodych

Poprzez publikację „Uczyń z życia arcydzieło” chcemy pokazać, jaką rolę pełni w życiu młodych ludzi postać Jana Pawła II. Młodzież – byli i obecni beneficjenci Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II – poprzez przywołanie słów, gestów czy wydarzeń z życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II pokaże, jak jego osoba, życie i nauczanie również dzisiaj mogą mieć przemieniającą i inspirującą moc. Ponieważ w tym roku przypada 15-lecie istnienia programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II chcemy również, oddając głos samym stypendystom, opowiedzieć o wyjątkowości tego programu. Publikacja w formie e-booka będzie dostępna na naszej stronie internetowej od 18 maja br.

"Gra o Wolność". Online

"Gra o Wolność" to doroczny miejski projekt realizowany przez stypendystów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.  W tym roku, ze względu na warunki pandemii, nie mogliśmy ani przygotować, ani zrealizować klasycznej gry miejskiej, dlatego też postanowiliśmy przenieść tegoroczną rozgrywkę tam, gdzie możemy się spotykać, czyli do Internetu. "Gra o Wolność" poświęcona I pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1979 roku będzie okazją do poznania wydarzeń tej niezwykłej podróży, ale również usłyszenia samego Jana Pawła II i zobaczenia jak na jego słowa wówczas reagowaliśmy. "Gra o Wolność. Online" od 15 maja będzie dostępna na stronie www.centrumjp2.pl

Konkursy wiedzy o Janie Pawle II w roku szkolnym 2019/2020

W roku jubileuszu zachęcamy dzieci i młodzież do bliższego poznania zarówno biografii, jak i nauczania Karola Wojtyły – Jana Pawła II poprzez organizowane bądź współorganizowane konkursy.

Konkurs tematyczny „Jan Paweł II – człowiek odwagi”
Realizowany na zlecenie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty  konkurs adresowany jest do uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych z województwa mazowieckiego. Ze względu na ogłoszenie stanu epidemii nie odbył się jeszcze finałowy etap konkursu. Liczymy na to, że w zmienionej formie – zadań rozwiązywanych online, uda nam się zakończyć rywalizację uczniów.
 Informacje o konkursie dostępne na stronie: www.centrumjp2.pl/konkurs2019/

Ogólnopolski konkurs wiedzy o Janie Pawle II „Totus Tuus”
W roku jubileuszu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II konkurs ma za zadanie przybliżyć dzieciom i młodzieży jego życiorys i główne wątki nauczania. Celem konkursu jest również ukazanie Jana Pawła II jako wzorca osobowego i autorytetu. Uczestnikami konkursu są 3-osobowe zespoły uczniów rywalizujących w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych klas VI-VIII i szkół ponadpodstawowych. Konkurs odbędzie się 15 maja 2020 roku w formule online.
Więcej informacji o konkursie na stronie organizatora: www.szkolaborowno.pl

XVI Konkurs Papieski Życie i wolność – dar i zadanie
Konkurs Papieski realizowany przez Instytut Tertio Millennio to największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i życia papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych. Finał Konkursu Papieskiego zaplanowany jest na 20 czerwca 2020 roku.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: www.konkurspapieski.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 czerwca

Niedziela, X Tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 34,4b-6.8-9; Dn 3,52-56; 2 Kor 13,11-13; J 3,16-18
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter