24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Ziarno pustyni". Nowa książka ks. Marka Wittbrota wyjaśnia znaki czasu

Ocena: 0
226

„Kazanie prawić” to „rzecz do ludzi mieć z ambony” – wyjaśniał w Słowniku języka polskiego Samuel Bogumił Linde. Ks. Marek Wittbrot SAC ściśle trzyma się tej definicji. Kazania, które publikuje w swojej książce są nie dla poklasku, ale właśnie do ludzi. Subtelnie dotykają tego, co zazwyczaj skrywamy przed innymi. Pomagają chrześcijaninowi odnaleźć się we współczesnym świecie.

Fot. pixabay.com/CCO

Ks. Marek Wittbrot w swojej książce jak doświadczony przewodnik przeprowadza czytelnika przez meandry chrześcijańskiej nauki. Wyjaśniając prawdy Ewangeliczne, wykazuje się głęboką znajomością duchowych zakamarków ludzkiej duszy i potrafi je celnie nazywać.

Bóg częstokroć zdaje się głęboką ciemnością. Nie umiemy Go rozpoznać. Oczy bowiem niedowidzą, zaś wyobraźnia nie sięga ani wysoko, ani daleko 

– pisze w jednej homilii. W innej zauważa, że żyjemy w świecie, w którym podstawową miarę stanowi pospolitość wynikająca z nastawionej na zysk współczesności, i że nie dotyczy ona jedynie rzeczy materialnych, ale też potrzeb duchowych. Mówi o „demonie ideologizacji wiary”, który czyha na każde pokolenie wierzących. Ostrzega, że „zanim zaczną walić się mury i ginąć całe miasta” – zaczyna się od tego, do czego większość przywiązuje tak małą wagę, od obojętności i braku najprostszych ludzkich odruchów.

Kazania nie są obciążone kościelną nomenklaturą, ogranymi słowami, na które wielu katolików już dawno straciło wrażliwość. W zamian autor „Ziarna pustyni” przywołuje literaturę, poezję, sztukę. Swobodnie porusza się po różnych dyscyplinach naukowych, odnosząc się do ich najnowszych osiągnięć. Nie przemilcza sytuacji polityczno-społecznej w różnych regionach świata. Jednocześnie trzyma się Pisma Świętego obu Testamentów. Odwołuje się do greckich i hebrajski źródłosłowów. Wyjaśnia ich znaczenie. Nie dzieli rzeczy na czarne i białe. Dostrzega odcienie. Nie poucza, nie grozi, ale inspiruje do poszukiwania prawdy. I choć głosi niejako „z ambony” jego słowa nie brzmią jak ex catedra. Docenia i szanuje słuchacza i czytelnika. Kreśli szeroki kontekst prawd ewangelicznych, ale wyciąganie wniosków z lektury pozostawia odbiorcy.

Książka „Ziarno pustyni” ukazała się staraniem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Ten wyjątkowy zbiór kazań wpisuje się w działalność misyjną współczesnych czasów. Każde z nich mocą odniesień do Biblii oraz do największych dzieł, jakie stworzyła ludzkość, ostrzega przed pokusą bycia ponad innymi i nieliczenia się z ich potrzebami, ale otwiera nasze oczy na ludzką biedę

– mówi Monika Florek-Mostowska, wiceprezes Fundacji.

Dodatkowego waloru publikacji dodaje wstęp autorstwa Pawła Huelle oraz rysunki Artura Majki, autora m.in. cyklu ilustracji do „Apokalipsy św. Jana”. Okładkę zaprojektował ks. Witold Urbanowicz, pallotyn, który mieszka i tworzy w Paryżu.

Ks. Marek Wittbrot - pallotyn, dziennikarz, fotografik, autor tekstów poświęconych literaturze i sztuce współczesnej, duszpasterz środowisk twórczych, działacz polonijny we Francji, był redaktorem miesięcznika katolickiego „Nasza Rodzina” (1991-1999) wydawanego w Paryżu. Od ponad 30 lat związany z pallotyńskim ośrodkiem dialogu w Paryżu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter