19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Zamkowe spotkania z muzyką" w kościołach i synagogach Kielecczyzny

Ocena: 0
1740
Setki gości uczestniczą w koncertach organizowanych w niedziele lipca i sierpnia w kościołach i synagogach powiatu kieleckiego w ramach „Zamkowych spotkań z muzyką”. 20150801 10:34
dyiar / Kielce (KAI), sg

Melomani mogą wysłuchać arcydzieł muzyki sakralnej, kameralnej, filmowej oraz inspirowanej rytmami bałkańskimi, węgierskimi i żydowskimi.

Najbliższe – sierpniowe koncerty odbędą się w klasztorze na św. Krzyżu, na zamku w Chęcinach oraz w synagodze w Chmielniku i będą bardzo urozmaicone.

W klasztorze sanktuarium na św. Krzyżu, 9 sierpnia w niedzielę, z koncertem kameralnym dawnych mistrzów wystąpi Warszawskie Trio Wiolonczelowe. Z kolei 15 sierpnia na Wzgórzu Zamkowym w Chęcinach zaprezentuje się Świętokrzyski Kwintet Blaszany, z m.in. „Sarabandą” J. S. Bacha i „Muzyką ogni sztucznych” G.F. Haendla.

23 sierpnia w niedzielę w synagodze w Chmielniku zabrzmi muzyka krajów europejskich w wykonaniu krakowskiej formacji „Camerata”. Będzie można usłyszeć rytmy bałkańskie, żydowskie, rumuńskie i węgierskie.

Arcydzieła muzyki kameralnej zostaną zaprezentowane 29 sierpnia w Pińczowie, a 30 sierpnia – na zakończenie wydarzenia – w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach wystąpią Artur Jaroń (fortepian) i Maciej Jaroń (skrzypce). Melomani usłyszą m.in. muzykę W.A. Mozarta, M. Ravela i J. Brahmsa.

Dyrektor artystyczny „Zamkowych spotkań z muzyką” Jerzy Mikuśkiewicz zawsze stara się organizować koncerty w kościołach o dobrej akustyce, stąd dwa pierwsze odbyły się w kościele św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach i św. Małgorzaty w Pierzchnicy. – Chodzi także o dostępność dobrej muzyki dla parafian i pokazywanie piękna naszych kościołów – podkreśla Mikuśkiewicz.

Organizatorem wydarzenia jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie „Muzyka”, przy współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga. Patronat objął Adam Jarubas – marszałek świętokrzyski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter