9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XII Katolickie Dni Filmowe im. Artura Górskiego

Ocena: 0
5860

W dniach 14 – 15 kwietnia br. w Mokotowskim Domu Kultury „Centrum Łowicka” w Warszawie odbędą się XII Katolickie Dni Filmowe.

fot. materiały prasowe

Katolickie Dni Filmowe to dwudniowe pokazy filmowe, które na początku służyły promocji filmów prezentowanych podczas Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Od 2009 r, dzięki inicjatywie śp. Artura Górskiego, posła na Sejm RP, KDF znalazły stałą siedzibę w Centrum Łowicka i stały się oczekiwanym przez warszawską publiczność dorocznym wydarzeniem kulturalnym pod Jego patronatem. Tegoroczna edycja KDF po raz pierwszy będzie nosiła imię Artura Górskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem kontynuuje brat śp. Artura Górskiego Patryk Górski, radny Dzielnicy Mokotów.

Podczas tegorocznego przeglądu zostanie zaprezentowanych 12 filmów. Sobotni blok tematyczny „Niepodległa – stulecie odzyskania niepodległości” rozpocznie zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej klip filmowy „Niepodległa”. Kolejne projekcje: filmy Krzysztofa Wojciechowskiego i filmy z Festiwalu Filmowego NNW ilustrują dążenia niepodległościowe Polaków nie tylko na drodze oręża wojskowego, ale także poprzez integrującą rolę społeczną literatury romantycznej oraz patriotyczne wychowanie, kształtujące ducha młodych Polaków 20-lecia międzywojennego. Festiwal NNW reprezentuje również dokument „Bronisław Piłsudski. Zesłaniec, etnograf, bohater”, który opowiada o dwóch braciach Piłsudskich, którzy w różny sposób walczyli o niepodległość Polski. Józef, Marszałek Polski, na polach bitewnych, starszy Bronisław wybrał drogę naukowca. Zesłany na nieludzką ziemię, potrafił wpłynąć na losy świata. Walorem filmu są niewątpliwie unikalne materiały archiwalne sprzed prawie stu lat!
W programie sobotnim obecna jest również aktualna tematyka ratowania Żydów przez polskie rodziny w czasie niemieckiej okupacji –„Łączka ojca” Krzysztofa Wojciechowskiego i Życie za życie” Arkadiusza Gołębiewskiego. W trakcie sobotnich projekcji przewidziane są spotkania z autorami dokumentów.
Zgodnie z tradycją KDF, drugi dzień projekcji filmowych poświęcony jest filmom tworzonym z inspiracji chrześcijańskiej, pobudzającym do głębszej refleksji. W tegorocznej edycji tematykę wiary podejmuje już ostatnia pozycja pokazów sobotnich, dramat historyczny „Milczenie” w reż. Martina Scirsese. Film przenosi widza w realia XVII-wiecznej Japonii. Autor, poprzez wstrząsający obraz okrucieństwa feudalnych panów wobec nawróconych na chrześcijaństwo, stawia pytanie o granice świadectwa wiary.
Tematykę wiary kontynuuje drugi dzień pokazów. Niedzielne projekcje rozpocznie film Krzysztofa Tadeja „Człowiek Boga”, przedstawiający postać i działalność polskiego kapłana ks. Władysława Bukowińskiego, zwanego Apostołem Kazachstanu, beatyfikowanego w 2016 r, więźnia sowieckich łagrów, duszpasterza w Kazachstanie i całej sowieckiej Azji Środkowej. Następna pozycja, nowy film Jarosława Mańki „Fatima. Orędzie wciąż aktualne” przypomina nie tylko historię Objawień, ale też ich ogromny wpływ na losy świata. Po filmie spotkanie z przedstawicielem producenta. „Luter i rewolucja protestancka” to nowe dzieło Grzegorza Brauna i Fundacji Osuchowa, ukazujące prawdziwe oblicze reformacji. Cykl oryginalnych animacji, które w komiksowej stylistyce ujmują niektóre kluczowe dla narracji autora sytuacje, a także specjalnie skomponowana muzyka to dodatkowe walory filmu. Podczas projekcji spotkanie z autorem.
Amerykańska produkcja „Szare Anioły” w reż. Joe Campo ukazuje pracę ojców franciszkanów w najtrudniejszych na świecie miejscach do życia, pośród ludzi biednych i odrzuconych ale też wartość wiary i nadziei, która może odmienić każde życie. Po projekcji spotkanie z dystrybotorami filmu, założycielami „High Hope Films studio” Warsaw.
Niedzielne projekcje zakończy poruszający dokument Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka „Teraz i w godziną śmierci”, filmowe świadectwo siły modlitwy, która może zmienić bieg historii, zatrzymać zło.
Dla upamiętnienia 2 rocznicy śmierci Artura Górskiego, posła na Sejm RP tegoroczna edycja KDF wzbogacona została mini-koncertem Kamili Malik – skrzypce.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter