27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Warszawie zakończyły się 26. Targi Wydawców Katolickich

Ocena: 4.8
516

Tysiące odwiedzających, dziesiątki spotkań czytelników z ulubionymi autorami oraz powrót gali Nagrody „Feniks” - w Warszawie odbyły się 26. Targi Wydawców Katolickich.

Fot. PAP/Paweł Supernak

 Ogłoszenie laureatów tegorocznej Nagrody FENIKS przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nastąpiło tuż po otwarciu XXVI Targów Wydawców Katolickich w czwartek 23 września.

W ramach tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS wydawcy z całego kraju zgłosili ponad 300 tytułów książkowych, publikacji multimedialnych i albumów muzycznych. Łącznie w ramach 19 konkursowych kategorii Kapituła pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Nareckiego, nagrodziła oraz wyróżniła blisko 100 najciekawszych pozycji wydawniczych opublikowanych w 2020 roku. Nagrody FENIKS przyznane zostały już po raz 23.

Nagrodę Główną Złotego FENIKSA 2021 przyznano ks. prof. Jerzemu Szymikowi, teologowi i poecie. Nagroda przyznana została za naukową i pisarską działalność Laureata, który m.in. zgłębia chrystologię, metodologię teologii i teologię kultury, diagnozując z tej perspektywy współczesną cywilizację. Badając teologię i nauczanie Josepha Ratzingera/Benedykta XVI przyczynia się do recepcji jego myśli w Polsce. W opublikowanych tomikach poezji oraz na łamach prasy dzieli się swoimi przemyśleniami z pogranicza teologii i kultury, przyczyniając się do duchowego i kulturalnego ubogacenia czytelników.

Ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu otrzymał nagrodę FENIKSA Specjalnego 2021 w dowód uznania dla dorobku naukowego i popularyzatorskiego Laureata w obszarze muzyki organowej, którego działalność badawcza koncentruje się wokół zagadnień muzyki liturgicznej, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego, organoznawstwa i historii muzyki organowej Śląska. Swoją pasję do dźwięków i nut realizuje się także na polu promowania popularnej muzyki religijnej.

Paweł Woldan, reżyser i dokumentalista otrzymał FENIKSA Specjalnego 2021 jako wyraz uznania za zasługi na polu reżyserii i dokumentalistyki. Laureat zrealizował ponad 80 filmów poświęconych wybitnym postaciom polskiej kultury i literatury oraz duchowieństwa, którzy zapisali się w dziejach Ojczyzny, upowszechniając tym samym znajomość rodzimej historii oraz realiów życia społecznego, politycznego i kulturalnego.

Feniks Specjalny przyznany też został Chórowi KUL w stulecie jego powstania - za jego znaczący wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej. W uznaniu dokonań na rzecz ochrony i promocji polskiej twórczości religijnej i kultury muzycznej poprzez jej prezentację podczas koncertów w kraju i za granicą.

Nagrody oraz wyróżnienia FENIKS 2021 przyznano też w 19 kategoriach konkursowych, m.in. w kategorii literackiej, historycznej, nauk kościelnych, duchowości, publicystyki religijnej, multimediów czy muzyki chrześcijańskiej.

Tradycyjnie już Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznał także Nagrody Małego FENIKSA, którymi honorowane są osoby i instytucje szczególnie zasłużone na niwie promocji treści i publikacji katolickich w mediach i przestrzeni kulturalno-społecznej. W tym roku Małego FENIKSA otrzymali: ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, Radio Warszawa oraz program „Rodzinny Ekspres”.

Wręczenie Nagród FENIKS oraz Nagród Małego FENIKSA nastąpiło w ramach uroczystego koncertu w sobotę 25 września w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W tegorocznych Targach uczestniczyło blisko 100 wystawców, zaprezentowano kilka tysięcy tytułów. Było to także kilkadziesiąt godzin wydarzeń w programie towarzyszącym, a przez Arkady Kubickiego na stołecznym Zamku Królewskim przewinęła się wielotysięczna publiczność czytelnicza. Tak prezentuje się liczbowe podsumowanie tegorocznej edycji najważniejszego w Polsce wydarzenia wystawienniczego dedykowanego książce religijnej. Ale Targi to przede wszystkim spotkania miedzy ludźmi, szansa na interakcję i wymianę myśli.

Jak podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Narecki, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przewodniczący Kapituły Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2021, w tym wyjątkowym roku Targi cieszyły się sporym zainteresowaniem, co z pewnością napawa optymizmem nie tylko wydawców, ale i autorów dobrej książki katolickiej.

Jego zdaniem, przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. „Między innymi zmieniająca się dynamicznie sytuacja społeczna, przy czym nie mam na myśli tylko sytuacji związanej z pandemią, ale również o wiele poważniejsze zmiany, które zachodzą w kulturze współczesnej. Świadomy i wrażliwy czytelnik szuka czegoś, co może zapewnić mu poczucie stabilności i intelektualny spokój, co da nadzieję wbrew odbierającym często wiarę medialnym przekazom, co przypomni wreszcie prawdy ewangeliczne i wartości fundamentalne, zgodne z Dekalogiem, od wieków niezmienne pozwalające godnie żyć. Słowo bowiem, i to mówione i to pisane - jak pisał już wielki grecki retor Gorgiasz - jest potężną siłą, która za pomocą bardzo małej i niewidocznej formy dokonuje najbardziej boskich dzieł. Potrafi opanować strach, zmniejszyć zmartwienie, wzniecić radość i pomnożyć litość. Przez stulecia, także dzisiaj, definicja ta jest nadal aktualna - uważa prof. Narecki.

Targi miały charakter interdyscyplinarny. Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem odwiedzających cieszą się nie tylko tradycyjne książki drukowane, ale równie publikacje audio, pozycje multimedialne, a coraz większe grono czytelników coraz przychylniej patrzy również na książki elektroniczne. Innym przykładem zainteresowania wartościowym słowem jest program filmowy Targów. Również w tym roku liczne grono odbiorców przyciągnęło kilkanaście pokazów i spotkań dedykowanych produkcjom fabularnym i dokumentalnym o tematyce religijnej.

Organizatorzy planują już kolejną odsłonę tego wydarzenia, nowości w prezentacji wartościowej oferty wydawniczej. Liczą jednocześnie na możliwość ponownego, znacznie szerszego otwarcia się na fizyczną obecność czytelników, możliwość realizacji większej liczby paneli dyskusyjnych i spotkań autorskich. Wszystko to, by zadośćuczynić potrzebom i oczekiwaniu czytelników.

Po liczbie osób, które zdecydowały się odwiedzić Targi, ale także po związanej z tym faktem pozytywnej reakcji wystawców wyraźnie widać, jak czytelnicza publiczność tęskniła za tym wydarzeniem. Najwyraźniej dowodzi tego przyjazna, wręcz familiarna atmosfera targowych spotkań między czytelnikami a autorami. Cieszymy się, że naszemu świętu dobrej książki udało się przez wiele lat zbudować trwałą więź z wierną rzeszą miłośników książek

– podsumowuje ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Targów i prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter