24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Quo vadis" w seminarium

Ocena: 0
1992

Czy wiara, nadzieja i miłość przetrwają w społeczeństwie ogłupionych konsumentów? Co się stanie, gdy pieniądz zastąpi Boga? I wreszcie: czy nam samym nie jest coraz bliżej do codzienności wyzbytej wyższych wartości?

Do poszukiwania odpowiedzi na te między innymi pytania starają się przekonać sztuką „Quo vadis – trzecie tysiąclecie” klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warszawskiej.

Przedstawienie oparto na tak samo zatytułowanej powieści Martina Abrama. – Okazało się, że książkę znają zarówno seminarzyści, jak i ich przełożeni. Oczywiście z przyjemnością zgodziłem się na adaptację. Byłem też ciekaw, jak taką rzecz można przenieść do teatru – komentuje autor, który – obok aktorów Piotra Głowackiego i Redbada Klijnstry – służył klerykom pomocą przy przygotowaniu przedstawienia.

„Quo vadis – trzecie tysiąclecie” to rodzaj literackiego eksperymentu, w którym bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza spotykają się w wieku XXII. Powieść ukazała się w 2013 roku i niemal od razu została uznana za pierwszą polską theological fiction trzeciego tysiąclecia. Rzecz dzieje się w 2112 roku. Nastąpiła konsolidacja wszystkich państw. Istnieje jeden kraj, Stany Zjednoczone Świata, na których czele stoi John Garison III. Jego „arbitrem elegancji”, konsultantem do spraw mody, jest Petroniusz, który zapoczątkował modę na starożytny Rzym.

– Futurystyczna wizja, nawiązująca tu do antyutopii George’a Orwella czy Aldousa Huxleya, pokazuje, czym może się zakończyć uznanie konsumpcji za główny cel życia – wskazuje na powody zainteresowania powieścią reżyser przedstawienia, kleryk Szymon Wasiak.

Spektakl wystawiany jest w seminarium przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54, w grudniu: 12 (godz. 19.00), 13, 19 i 20 (godz. 16.30 i 19.00) oraz w styczniu 2016: 6 – po Orszaku Trzech Króli (ok. godz. 15.00), 9 i 10 (godz. 16.30 i 19.00), 16 i 17 (godz. 15.00, 17.00 i 19.00).

Wstęp bezpłatny, widzowie mogą na zakończenie złożyć dobrowolną ofiarę. Środki posłużą na pokrycie części kosztów pielgrzymki do Ziemi Świętej, która jest elementem formacji seminaryjnej.

Rezerwacja miejsc: tel. 22 512 197 363 oraz poprzez stronę: www.wmsd.waw.pl, gdzie można też zobaczyć zwiastun sztuki.

Zuzanna Smoleńska
Idziemy nr 50 (533), 13 grudnia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter