25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Pieśń, która szła przed wojskiem porażała wroga". Koncert pieśni patriotycznych na Placu Teatralnym

Ocena: 5
1737

- Pieśń budowała wspólnotę, dodawała wiary, sił i powodowała, że mniej martwili się o swoje życie i bardziej byli skłonni do podejmowania ryzyka walki, ryzyka skrajnego - mówił Tomasz Sakiewicz rozpoczynając koncert pieśni patriotycznych na Placu Teatralnym w Warszawie z okazji 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

- Nam twierdzą będzie każdy próg - pod takim hasłem odbył się koncert z okazji 98. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wydarzenie miało miejsce na Placu Teatralnym w Warszawie.

Otwierając festyn redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Polska" oraz dziennika "Gazeta Polska Codziennie" Tomasz Sakiewicz podkreślił, że w 1920 roku żołnierze szli do boju przeciwko bolszewikom z pieśniami patriotycznymi na ustach. - To budowało wspólnotę, dodawało wiary, sił i powodowało, że mniej martwili się o swoje życie i bardziej byli skłonni do podejmowania ryzyka walki, ryzyka skrajnego - stwierdził.
W 1920 roku to ryzyko było wielkie, ale pieśń, która szła przed wojskiem (…) porażała wroga, była silna, bali się jej komuniści - mówił. Zwrócił też uwagę, że większość tekstów tych pieśni "była zakazana w latach komunistycznych, bo komuniści wiedzieli, że pieśń może być silniejsza od armat”.

W ponad dwugodzinnym koncercie wystąpili m.in. Ludmiła Małecka, Dominika Świątek, Danuta Szymańska, Sylwia Rubczak, Dorota Sacewicz, Bartek Kurowski, Dariusz Kowalski, Dariusz "Maleo" Malejonek, Krzysztof Cugowski, Norbert Smoliński oraz Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk. Artyści wykonali takie utwory jak „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Miejcie nadzieję”, „Żołnierska Pierwsza Kadrowa”, „Żurawiejki”, „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”, „Legiony”, „Kolęda warszawska”, „Płonie Ognisko i szumią knieje”, „Bij Bolszewika”, „Cud nad Wisłą”, „Czerwone maki”, „Białe róże”, „Martwe morze” i wiele innych.

Były senator, wokalista Krzysztof Cugowski podkreślił w rozmowie , że „przy takich datach jak 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada powinniśmy odłożyć politykę do kieszeni i zająć się tym, czym one są dla naszego kraju, dla naszych obywateli”. „Wydaje mi się, że 15 sierpnia jakoś minęły te szaleństwa polityczne i to wszystko wygląda fajnie, może to jest przyczynek do tego, że ludzie się opamiętają” - powiedział Cugowski.
Lider zespołu „Contra Mundum” Norbert „Smoła” Smoliński ocenił, że środowy festyn patriotyczny w tak ważnym dla Polaków miejscu jakim jest Plac Teatralny jest „dumnym świętem dumnych ludzi”.

Prowadząca festyn dziennikarka Anna Popek przypomniała, że po bitwie warszawskiej marszałek Józef Piłsudski skierował list do uczestniczących w niej żołnierzy, w którym napisał, że każdy z nich „może być dumny już do końca życia z tego, czego dokonał oraz, że to wydarzenie zapisze się na kartach historii wojskowości już do końca świata”. „I tak się stało” - podkreśliła.

Wspólne odśpiewanie „Roty” zakończyło festyn „Nam twierdzą będzie każdy próg”, którego nazwę zaczerpnięto właśnie z wiersza Marii Konopnickiej z 1908 roku. Wydarzenie zorganizowały Fundacja Niezależne Media oraz Narodowe Centrum Kultury pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter