3 grudnia
piątek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Jasna Strona Mocy" - Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej na Jasnej Górze

Ocena: 0
892

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy” odbędzie się na błoniach jasnogórskich 13-14 sierpnia. Dwa dni muzycznego spotkania z udziałem polskich i zagranicznych wykonawców wpisują się w obchody 30. rocznicy VI Światowych Dni Młodzieży, które w sierpniu 1991 r. odbyły się w Częstochowie.

Fot. Wikimedia Commons

 „Zapraszam nie tylko mieszkańców Częstochowy, ale wszystkich diecezjan, pielgrzymów i gości, by w te szczególne sierpniowe wieczory zgromadzić się na jasnogórskich błoniach i tak, jak przed trzydziestu laty, poczuć tę niezwykłą jedność wokół Królowej Polski z Jasnej Góry oraz św. Jana Pawła II, który obecny pośród nas już w inny sposób, wciąż uczy nas jak być wiernymi Bogu” - napisał w zaproszeniu na Festiwal abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który objął wydarzenie swym honorowym patronatem.

Pierwszy dzień: „Abyśmy byli jedno” - 13 sierpnia

Pierwszego dnia scena zostanie oddana zagranicznym wykonawcom. W ramach koncertu „Abyśmy byli jedno” - Międzynarodowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej, który nawiązuje do tytułu ekumenicznej encykliki Jana Pawła II, zaprezentuje się Stan Fortuna - amerykański franciszkanin znany z muzycznej działalności. O jego twórczości rozpisuje się amerykańska prasa, a o jego życiu zrealizowano film dokumentalny. Jest nie tylko kaznodzieją, który bierze udział w wielu spotkaniach z młodzieżą, ale także chętnie zapraszanym muzykiem.

Obok niego na scenie będzie można zobaczyć - fenomenalną s. Cristinę Scuccię z Włoch, zwyciężczynię programu The Voice of Italy. Włoska zakonnica miała już okazję śpiewać dla polskiej publiczności. W 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży wystąpiła w Krakowie. Gwiazdą specjalną tego dnia będzie lubiana przez wszystkich i chętnie słuchana In-Grid.

Podczas piątkowego koncertu odbędzie się „Plebiscyt na interpretację utworu muzyki chrześcijańskiej”, w którym weźmie udział 8 uczestników, reprezentujących różne kraje i wybrane utwory z gatunku muzyki chrześcijańskiej w języku angielskim lub własnym, albo w wersji mieszanej. Laureat plebiscytu zostanie wyłoniony w drodze głosowania, w którym udział wezmą wszyscy artyści - uczestnicy plebiscytu. Po przyznaniu punktacji przez uczestników dowiemy się, kto zdobędzie statuetkę i otrzyma tytuł Laureata tegorocznej edycji festiwalu. Widzowie natomiast będą mogli głosować na Laureata Publiczności, wysyłając SMS-y i wspierając w ten sposób ulubionego Artystę.

W plebiscycie wystąpią: Vanessa Mioč z Chorwacji, Dominika Gurbaľová ze Słowacji, Jesús Cabello z Hiszpanii, LIN D – grupa ze Szwecji, Marlos Abrek z Włoch, Ana Bolivar z Kolumbii, Caroline „Kaeyra" Baran z USA oraz Ola Maciejewska z Polski.

W związku z tym wydarzeniem zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa www.fmch.tvp.pl.

Piątkowy koncert poprowadzą Ida Nowakowska oraz Tomasz Wolny.

Dzień drugi: „Abba Ojcze” - 14 sierpnia

W drugim dniu festiwalu (14 sierpnia) artyści zaprezentują utwory szczególnie bliskie sercu papieża z Polski, a obecni tego dnia na Jasnej Górze pielgrzymi będą mogli razem je wyśpiewać tworząc wielką wspólnotę.

W ramach koncertu „Abba Ojcze - pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” usłyszymy m.in.: Halinę Mlynkovą, zespół Pectus, Edytę Górniak, Ryszarda Rynkowskiego, Mietka Szcześniaka, Halinę Frąckowiak, Piotra Cugowskiego. Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

W oba dni Festiwalu telewizyjna transmisja rozpocznie się w TVP1 od godz. 20.15. Organizatorami wydarzenia są Telewizja Polska i klasztor jasnogórski przy współudziale „Fundacji Instytut Mediów”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni/ wsp. św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła/wsp. św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Szczęśliwi wszyscy, co ufają Panu
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 9,5-10,1.5a.-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter